Avrasya Araştırma anketi: AKP’nin oy oranındaki düşüş sürüyor

Avrasya Araştırma’nın ekim ayı için yaptığı ankete göre, Millet İttifakı’nın oy oranı yükselmeye devam ederken, AKP’nin oy oranındaki büyük düşüş dikkati çekiyor.02-11-2020 09:18

Ekonomi ve dış politikada krizlerin arttığı bir dönemde seçim anketlerine bir yenisi eklendi. Avrasya Araştırma’nın ekim ayı için yaptığı ankete göre, Millet İttifakı’nın oy oranı yükselmeye devam ederken, AKP’nin oy oranındaki büyük düşüş dikkati çekiyor.

Herhangi bir erken seçim kararı alınmazsa Türkiye’de genel seçimlerin 25 Haziran 2023’te yapılması planlanıyor. Ancak ekonomi ve dış politikada krizlerin arttığı bir dönemde araştırma şirketleri üst üste yeni anketler yapıyor. Son olarak Avrasya Araştırma tarafından yapılan anket kamuoyuna açıklandı.

Ankete göre, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın oy oranları birbirine çok yaklaşmış durumda. Cumhur İttifakı yüzde 32.7 bandında görünürken, Millet İttifakı ise yüzde 32,2 düzeyinde.

Millet İttifakı’na Saadet Partisi ile yeni kurulan Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’nin katılması halinde oy oranı ise yüzde 35’in üzerine çıkıyor.

Ekim ayında yapılan ankete göre AKP’nin oy oranı kararsızlar dağıtılmadan yüzde 25,5 oranında görünüyor. CHP ise yüzde 22,1 bandında. Kararsızlar dağıtıldığında ise AKP’nin oy oranı yüzde 32,6’ya, CHP’nin oy oranı yüzde 28,2’e çıkıyor.