AVM'ye izin çıkmayınca cami yapmaya karar verdiler

Mecidiyeköy'de inşaatı sürdürülen metro istasyonunun üzerine AVM ve rezidans inşa etme projesinin yargı tarafından iptal edilmesinin ardından aynı yere camii yapılacağı belirtildi.26-11-2017 19:28

İstanbul Mecidiyeköy'de toplam 7 bin 228 metrekarelik alanda inşaatı süren "Mecidiyeköy (Fulya) Metro İstasyonu ve Transfer Merkezi" için 2009 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından ilginç bir karar alınmıştı. Bölgeyi kapsayan imar planına eklenen plan notuyla birlikte transfer merkezine AVM, otel, motel, rezidans yapılmasının önü açılmış ve konu CHP tarafından yargıya taşınmıştı.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi de 2015 yılında oy birliği ile "Transfer merkezi alanında AVM ve rezidans yer alabilir" hükmünün iptaline karar vermişti. AVM ve rezidans projesi yargı engeline takılan İBB ise 15 Kasım günü aynı parseller için yine dikkat çekici bir plan değişikliği yaptı.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, İBB şirketlerinden İstanbul İmar İnşaat AŞ mülkiyetindeki alan için hazırlanan plan açıklama raporunda, alana "Şişli Mecidiyeköy Cami Projesi" yapılması için plan değişikliği teklif edildi. CHP'nin "hayır" oyu verdiği plan değişikliği AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

Plan değişikliği ile birlikte transfer merkezinin ve metro istasyonunun zemin altında düzenlenmesine karar verilirken, metro istasyonunun üstünde ise camii ve külliyesi, lojman, kütüphane, aşevi, dinlenme salonu, gasilhane, şadırvan, kurs, yurt ve İBB'ye ait meslek edindirme kursu ile açık veya zemin altı katlı otopark yapılabilecek.