'AVM işçileri, sermayenin menfaati için salgına teslim edildi'

HDP Emek Komisyonu, koronavirüs salgını henüz kontrol altına alınamamışken AVM'lerin açılmasına tepki gösterdi. Açıklamada sermayenin menfaati için toplumun ve AVM işçilerinin salgına teslim edildiği vurgulandı.11-05-2020 09:21

AKP iktidarının, Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını henüz kontrol altına alınamamışken, AVM'leri açma kararı hem yurttaşların, hem AVM işçilerinin sağlığını tehdit ediyor.

HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, gün içerisinde on binlerce yurttaşın girip çıktığı AVM'lere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamda “Salgının kontrol altına alındığı kesinleşmeden, AVM’ler açılmamalıdır” diyen Köse,  AVM’lerin açılması kararı ile sermayenin menfaati için toplumun ve AVM işçilerinin salgına teslim edildiğini ifade etti.

AVM’lerin açılacak olmasının bulaşı artırma ve ikinci dalga salgını tetikleme riski barındıracağı söylenen açıklamada, AVM’lerde örgütlü sendikaların da buralarda salgın kontrolünün mümkün olmadığını sık sık dile getirdiği ve açılma tarihinin ertelenmesini istediği hatırlatıldı.

Açıklamada, Türkiye genelindeki yaklaşık 450 AVM’de çalışan 500 bin işçiye yönelik alınması gereken tedbirler ise şöyle sıralandı:

- İş ve gelir güvencesi mutlaka korunmalıdır.

- İşçilerin ücret ve ücrete bağlı sosyal hakları ile yürürlükteki tüm kazanımları devlet tarafından güvence altına alınmalıdır.

- AVM’lerde teknik, sıhhi ve eğitsel bir dizi tedbir ile birlikte işçiler için insanca çalışma ortamı sağlanmalıdır.

- Sendikaların önerileri dikkate alınmalı, AVM’lerin açılışına sendikalarla birlikte karar verilmelidir.

- Sağlık, gıda, hijyen, lojistik gibi zorunlu sektörler dışında kalan bütün sektörlerde “üretime” ara vermelidir.

- Salgının ve yayılma hızının dizginlenmesinde somut ve belirgin bir mesafe katedilene kadar AVM’ler gibi riskli alanlar açılmamalı, ticaret değil, insan sağlığı öncelenmelidir.