Avcılar Belediyesi göçmen kuşlar için havai fişekleri yasakladı

Avcılar Belediye Meclisi havai fişeklerin gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanmasına karar verdi.07-09-2019 17:08

Avcılar Belediye Meclisi, göğe atılan havai fişeklerin yasaklanmasına karar verdi. Belediye Başkanı Turan Hançerli başkanlığında toplanan meclis; havai fişeklerin gürültü kirliği yarattığı, göçmen kuşları ürküttüğü, insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle yasaklanması gerektiğine dikkat çekti.

Alınan karara göre; Avcılar ilçe sınırları içerisinde çay bahçesi, kafe, restoran ve düğün salonları gibi mekanlarda veya sokaklarda kullanılan havai fişekler, uluslararası faaliyetler ve ulusal günler dışında kullanılmayacak.

Havai fişek gösterilerinin gürültü kirliliği yaratmasının ve insan sağlığına zarar vermesinin yanında göçmen kuşlara da zarar verebileceğinin altını çizen Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Her yıl 357 çeşit kuşun barındığı kentimizde, her canlının yaşam hakkına saygılı olmayı ve doğa ile uyum içinde yaşamayı ilke edindik. Hemşerilerimizin yaşam kalitesini artırmayı, daha yaşanabilir ve sağlıklı bir kent olmayı merkezine alan bir anlayışla meclisimizde aldığımız havai fişek gösterilerinin yasaklanması kararının Avcılar’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.