Atmosferdeki karbondioksit miktarı en yüksek seviyeye ulaştı

Mauna Loa Gözlemevi’nin Mayıs 2019 raporuna göre atmosferdeki karbondioksit miktarı insanlığın ortaya çıkışından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.



14-05-2019 20:36

Atmosferdeki karbondioksit miktarı, son 10 senedir her yıl bir önceki ölçümü aşıyor. Mayıs 2019 itibarıyla ise insanlığın ortaya çıkışından bu yana kaydedilen en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Ajansı’nın araştırma kolu olan Mauna Loa Gözlemevi’nin raporuna göre, atmosferdeki karbondioksit milyonda 415.26’ya çıkarak, daha önce kaydedilen 415 ppm oranını aştı.

Dünya Halleri isimli internet sitesinin Tech Crunch’tan aktardığı rakamlar, içinde bulunduğumuz iklim krizinin ne kadar ciddi olduğunu bir kere daha hatırlatıyor.

EN AZ 1 MİLYON CANLI TÜRÜNÜN SOYU TÜKENME TEHLİKESİNDE

Geçtiğimiz hafta içinde yayımlanan bir rapor, karbon salınımı sebebiyle en az 1 milyon canlı türünün soyunun tükenme riski olduğunu ortaya koymuştu.

Karbondioksit molekülleri dünyadan yükselen güneş ışıklarını kıstırarak uzaya gitmelerini engelliyor ve ısıyı dünyaya geri yansıtıyor. Atmosferdeki karbondioksit oranının yükselmesi küresel ısınmanın ana sebebi. Bu şekilde dünya, güneş ışığından ziyade, kendi yansıttığı ışıklarla ısınmış oluyor bu da sera etkisine yol açıyor ve dünyanın gereğinden fazla enerji yakmasına sebep oluyor.