Atların hayatını kaybetmesi Meclis gündemine taşındı

Büyükada'da faytonlarda çalıştırılmak için yetiştirilen atların barındığı ahırda yangın çıkması sonucu atların hayatını kaybetmesi Meclis gündemine taşındı. HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu olayla ilgili ihmallerin araştırılıp araştırılmadığını sordu.07-01-2019 17:55

İstanbul Büyükada’da geçtiğimiz günlerde, faytonlarda çalıştırılan atları barındırmak amacıyla inşa edilen ahırlarda çıkan yangın sonucu atların hayatını kaybetmesi Meclis gündemine taşındı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Büyükada’da, faytonlarda çalıştırılan atları barındırmak amacıyla inşa edilen ahırlarda çıkan yangın sonucu yaşanan at ölümleri ve tekrar gündeme gelen atlı fayton tartışmalarıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yazılı soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu Bakan Pekdemirli'ye şu soruları yöneltti:

'İHMALİ OLAN KİŞİLER CEZALANDIRILDI MI?'

- Atların feci koşullarda yanarak can verdiği ahırların fiziki koşulları ilgili mevzuata uygun muydu?

- Bakanlığınız taşra teşkilatınca yürütülmekte olan herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır? Soruşturma tamamlandı ise akıbeti nedir?

- Yangında, atların ihmalen ölümüne ve yaralanmalarına sebep olan kişiler, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre cezalandırılmış mıdır?

- Yangında atların, birbirlerine ayaklarından bağlı oldukları ve bu nedenle kaçamadıkları için yaşamını yitirdiklerine dair iddialar doğru mudur?

- Görgü tanıkları, yangın bölgesine cenaze aracının da geldiğini ifade etmektedir. Yangında atların dışında başka bir can kaybı yaşanmış mıdır?

'YARALANAN HAYVANLARA İLK YARDIM YAPILACAK SAĞLIK ÜNİTELERİ MEVCUT MUDUR?

- Yangın, doğal afet ve kaza gibi durumlarda, yaralanan hayvanların ilk yardım müdahalelerinin yapılabileceği bir sağlık ünitesi Adalar'da mevcut mudur?

- 2017 ve 2018 yıllarında, faytonlarda çalıştırılan atlara işkence ve kötü muamelede bulunan kaç şahsa, toplam kaç TL idarî para cezası uygulanmıştır?

- Bakanlığınızın taşra teşkilâtı, ne sıklıkla faytonlarda çalıştırılan atlar için denetimler yapmaktadır?

- 14 Haziran 2018’de, Zoonoz Ruam hastalığı karantinası nedeniyle, Adalar’a at girişi yasak olmasına rağmen karara uyulmayarak, farklı illerden faytonlarda çalıştırılmak üzere getirilen 209 at Büyükada’ya sokulmuştur. Karantina tedbirleri ve mevzuatın varlığına rağmen, kanuna aykırı ve usulsüz bu hayvan transferleri nasıl gerçekleştirilmiştir? 

- Yakın zamanda TBMM Başkanlığı'na sunulması beklenen ve Hayvanları Koruma Kanunu'nun değişikliğine dair kanun teklifinde, yük ve insan taşıma amacı ile çalıştırılan hayvanlar ile ilgili herhangi bir kanuni düzenleme bulunacak mıdır? 

NE OLMUŞTU?

1 Ocak 2019 Salı günü çıkan yangında dokuz at hayatını kaybederken, dördü ağır yaralı 11 at kurtarılmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu olayla ilgili olarak, “Yangının ahırlara gayrinizami olarak çekilen tesisatta oluşan kısa devreye bağlı olarak ortaya çıkan elektrik akımının çevredeki yanıcı maddeleri tutuşturması sebebiyle çıktığı belirlenmiştir” açıklaması yapmış, atların yaşamlarını kaybetmesi sosyal medyada da #Faytonabinmeatlarölüyor etiketiyle protesto edilmişti.