Atık sızdıran şirket faaliyetten men edildi

Atık sızdıran şirket faaliyetten men edildi

Giresun’u zehre boğan NESKO’ya 12 milyon para cezası kesildi, faaliyetten men edildi.

Giresun Şebinkarahisar İlçesi’nde NESKO Maden Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından işletilmekte olan çinko-kurşun ocağında kullanılan siyanür atıklarının depolandığı flotasyon tesislerindeki havuzların duvarı 18 Kasım’da yıkıldı.

Bunun üzerine tesiste kullanılan sülfürik asit ve kostik hemen yakında bulunan Yedikardeş Köyü’ndeki bahçelere ve Kılıçkaya Barajı’na taştı, bu yolla Kelkit Ovası’na da ulaştı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), yaşanan katliamının sorumlusu NESKO ve katliamın önü açan izinleri veren ile göz yuman kamu görevlileri hakkında Şebinkarahisar Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise, “çinko ve kurşun cevher zenginleştirme” faaliyeti gösteren işletmeye 12 milyon lira ceza kesti. Yıl içinde yapılan denetimlerde 11 bin 641 işletmeden 670’ine cezai işlem uygulanırken 57 işletme faaliyetten men edildi.

EN ÜST SINIRDAN PARA CEZASI UYGULANDI, FAALİYETTEN MEN EDİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde çevre kirliliğine neden olan “çinko ve kurşun cevher zenginleştirme” alanında faaliyet gösteren işletmeye, 2872 sayılı Çevre Kanunu'na istinaden “en üst sınır” olan 12 milyon 71 bin 949 lira idari para cezası uygulayarak faaliyetten menetti.

Atıklarla ilgili 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle 11 bin 641 denetim yapan Bakanlık, 670 cezai işlemde toplam 141 milyon 249 bin lira idari para cezası uyguladı, 57 işletmeyi de faaliyetten menetti.

ŞİRKETE AİT ‘ATIK BARAJI SEDDESİ’ ÇÖKMÜŞTÜ

Giresun ili Şebinkarahisar ilçesinde faaliyet gösteren cevher zenginleştirme işletmesine ait atık barajı seddesinin bir bölümünde çökme meydana gelmiş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda bölgeye ekipler ivedilikle sevk edilirken, işletmenin faaliyetleri durdurulmuştu.

Bakanlık ekipleri ilk etapta dere yatağı üzerine “biriktirme seti” olarak bilinen 5 adet “tersip bendi” inşa etmiş; bu sayede tersip bentlerine hapsedilen atıkların, derenin doğal akış suyuyla Kılıçkaya Barajı'na taşınmasına engel olunmuştu.

Mevcut dere yatağının paraleline 4 kilometre uzunluğunda derivasyon kanalı açan ekipler, dere yatağının yönünü değiştirerek temiz suyun atığa karışmadan baraja ulaşmasını sağlamıştı. Tersip bentleri ve derivasyon kanalı sayesinde hem temiz dere suyu ile atığın birbirine karışması engellenmiş hem temiz suyun barajla buluşması sağlanmış hem de atığın baraja karışmasının önüne geçilmişti.

BİRKAÇ GÜN İÇİNDE TAMAMLANIYOR

Su akışının kesilmesi sonrası dere yatağında kalan atıkların taşınması için çalışmalara başlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, “dere yatağına hapsedilen atığın temizlenmesi” işlemine başlamıştı.

Üç vardiya ile kesintisiz yürütülen çalışmalar neticesinde dere yatağının “atıktan tamamen arındırılması” işlemini birkaç gün içerisinde tamamlayacak olan Bakanlık, hemen ardından “çevresel izleme ve iyileştirme çalışmalarına” başlayacak. (İHA)