Atık kağıt işçilerine zabıta ve polis saldırısı: 'Biz ekmeğe muhtaç olduğumuz için bu işi yapıyoruz'

Çalışmaya mecbur olduklarını dile getiren Akdemir, "Biz burada ekmeğe muhtaç olduğumuz için çalışıyoruz. Gönüllü çalışmıyoruz, mecburuz. Biz bu yapılandan dolayı mağduruz. Destek istiyoruz" dedi.04-10-2021 20:20

Ersan Kınık - @ErsanKinik

İstanbul Ümraniye'de yer alan atık kağıt depolarına düzenlenen polis baskınında edinilen bilgiye göre 4 atık kağıt işçisi gözaltına alındı. Polis ve zabıta ekipleri tarafından düzenlenen baskında içeridekilere biber gazı ve plastik mermi ile saldırıldı. İddiaya göre, saldırı sırasında toplamda 13 kişinin kaldığı konteynerda yangın çıktı. Yangında konteyner küle dönerken, şans eseri içeride bulunan tüpler patlamadı.

İstanbul Valiliği'nin kararıyla geçtiğimiz günlerde Ümraniye ve Bakırköy'de 100'e yakın atık toplama depolarına zabıtalar tarafından baskın düzenlenmiş, yapılan bu baskınlarda 240 kağıt toplayıcısı hakkında cezai işlem uygulamıştı.

Bugün de Ümraniye Dudullu Kadosan Oto Sanayi Sitesi önünde bulunan depolara zabıta ve polis ekipleri tarafından baskın düzenlendi. Baskında en az 4 atık kağıt işçisinin gözaltına alındığı öğrenildi.

'PLASTİK MERMİ VE BİBER GAZI SIKTILAR'

Aslen Laborant ve Veterinerlik bölümü mezunu olan atık kağıt toplayıcısı Vedat Akdemir, saldırıyı şu sözlerle anlattı:

"Sabah zabıta ve polis buraya geldi. Bizim yasa dışı bir iş yaptığımızı ve buradaki mallara el koyacaklarını söylediler. Kaba bir şekilde buradan gitmemizi istediler. Biz reddedince de plastik mermi ve biber gazıyla bizi dağıtmaya çalıştılar. Sonra müdahale esnasında burada yangın çıktı. Gitmek zorunda kaldılar"

'EKMEĞE MUHTAÇ OLDUĞUMUZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Çalışmaya mecbur olduklarını dile getiren Akdemir, "Biz burada ekmeğe muhtaç olduğumuz için çalışıyoruz. Gönüllü çalışmıyoruz, mecburuz. Biz bu yapılandan dolayı mağduruz. Destek istiyoruz" dedi.

KONTEYNER KÜLE DÖNDÜ

Öte yandan saldırı sırasında çıktığı öne sürülen yangında toplamda 13 kişinin kaldığı konteyner küle dönerken, şans eseri içeride bulunan tüpler patlamadı.