Atatürk Orman Çiftliği'nde talan bitmiyor: Bakanlık, 'spor vadisi' için ihale yaptı

Devlet destekli projelerle talan edilen Atatürk Orman Çiftliği için bir proje daha ortaya çıktı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, 'spor vadisi' yapımı için ihale gerçekleştirdi.05-11-2019 10:27

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ), geçmişte birtakım projelerle talan edilirken, son olarak da Gençlik ve Spor Bakanlığı, AOÇ’ye yapılması planlanan yeni bir proje için hazırlıklara başladı. Bakanlık, "Atatürk Orman Çiftliği Spor Vadisi Projesi” için proje ve etüd raporlarının hazırlanması amacıyla ihale yaptı. İhaleyi alan şirket; mimari, statik, mekanik projeler ile zemin etüdünü yapacak. Sözleşme bedeli olarak şirkete 291 bin TL ödenecek. Proje dosyalarının hazırlanması için şirkete 240 gün süre verildi. Projeler ile zemin etüdü 29 Nisan’da bitirilecek.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ MAHKEME TARAFINDAN İPTAL EDİLMİŞTİ

Ankara 7. İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği’nde “spor alanı” amaçlı plan değişikliklerinin yüksek yoğunluklu yapılaşma içerdiğini belirterek, iptal etmişti. Ocak ayında alınan iptal kararında, plan değişikliğinin AOÇ’nin kimliğini bozacak nitelik taşıdığı, yapılaşma koşulları açısından imar mevzuatı, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırı olduğu vurgulanmıştı.

'150'YE YAKIN KİRACI DENETLENMİYOR'

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Gözde Güldal, Birgün'e yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

''Projeye ilişkin bir bilgi paylaşılmıyor fakat bizim tahminimiz projenin Devlet Mezarlığı’nın doğusunda yer alan bir gölgeye yapılacağı yönünde. Ağustos ayında Spor Vadisi’nin projesini yaptırmak için ihaleye çıkmışlar. Proje çizdirilecek, devamında da inşaat projesi yapılacak ve kiraya verilecek. Bu AOÇ’nin 50-60 yıllık talan sürecinde gördüğümüz bir hikâye. Sayıştay raporuna göre AOÇ’de 150'ye yakın kiracı var ve bunlar denetlenmiyor. Bu alanlar yapılaşma içerisinde ve kontrol mekanizması yok."

'BU TÜR PROJELERİN ALTINDAN RANT ÇIKIYOR'

Güldal, AOÇ’nin boş bir arazi mantığıyla talan edildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

''AOÇ ‘yi bir bütün olarak koruyacak bir plan çalışması yapılması gerekiyor. Bakıldığında bu tür projeler 80 sene önce AOÇ içerisinde zaten üretilmişti. Bakanlığın yapmak istediği bu tür projelerin altından çıkan şey rant oluyor. Kaçak sarayın yapılması sonucunda o bölge sürekli genişledi. Sarayla beraber cami, külliye, ABD Büyükelçiliği ve en büyük talan projesi Ankapark yapıldı.''