'Atatürk Orman Çiftliği içindeki doğal sit alanına otopark ihalesini kim kazandı?'

AOÇ içerisindeki birinci derece doğal SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak kiraya verilmesine dair ihalenin sonucu açıklanmadı.04-03-2021 13:03

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) içinde yer alan ve Saray'ın karşısında bulunan arazinin otopark yapılması için kiralandığı ortaya çıktı. 74 bin metrekare büyüklüğündeki birinci derece doğal SİT alanının otoparka çevrilmesi için yapılan ihalenin sonucu ve kimin aldığı açıklanmadı.

Sözcü Gazetesi’nden Veli Toprak’ın haberine göre; CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, konu hakkında Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM’ye önerge sundu. Hakverdi, AOÇ içerisindeki 74 bin metrekare büyüklüğünde birinci derece doğal SİT alanının otopark, rekreasyon ve tarım alanı olarak kiraya verilmesine dair ihale yapıldığını hatırlattı.

'İHALEYİ KİM KAZANDI?'

CHP’li Hakverdi, “Bu ihalede Ankara Büyükşehir, toplam 35 bin 382 metrekarelik taşınmazın 10 yıllığına kiralanması ihalesini 75 bin TL bedelle kazandı. İkinci bir ihale daha yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın karşısında bulunan otopark yapılması öngürülen ihaleyi kim ya da kimler kazandı. Atatürk’ün şartlı mirasına aykırı olarak yapılan ve dava konusu olan kaç yapı yapıldı?” diye sordu.