Atatürk Orman Çiftliği arazileri açık arttırmayla kiraya verilecek!

Atatürk Orman Çiftliği'ne ait, toplam 300 bin 492 metrekarelik arazi açık arttırmayla 17 Eylül 2019 tarihinde kiraya verilecek.01-09-2019 12:37

Bugün yayınlanan Resmi Gazete'ye göre, Atatürk Orman Çiftliği alanlarının Etimesgut Bahçekapı Mahallesi’nde bulunan 3309 ada 9 parsel ve 3301 ada 2 parselinde bulunan toplam 300 bin 492 metrekarelik arazisi açık arttırmayla 17 Eylül 2019 tarihinde kiraya verilecek.

Metrekaresi yıllık 10 kuruştan ihaleye çıkartılan Atatürk Orman Çiftliği alanları için, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Satış ve kiralama yöntemi ile Atatürk Orman Çiftliği alanları talan ediliyor. AOÇ toprakları iyi yönetilmiyor”dedi.

'KİMLER NE PAZARLIKAR YAPIYOR, TAKİP EDECEĞİZ'

Candan, kiralamaya çıkan 300 bin metrekare tarım arazisi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Bugün resmi gazetede kiralama ihalesi yayınlanan araziler, daha önce Susuz daki 657 bin metrekare AOÇ arazisi ike birlikte 24 Nisan 2019 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştı, 6 Mayıs 2019 tarihinde de ihalesi yapılmıştı. Hatta ihaleyi Çatkaya Emlak’ın aldığını duymuş ve bu konuda resmi yazı ile hem AOÇ’den hem de Tarım Orman Bakanlığı’ndan kimlerin kaç liraya aldığına dair bilgi istemiştik. Hatta ihalenin yapılmasından kısa bir süre sonra resmi gazetede AOÇ tarafından Çatkaya Emlak ihale yasaklı ilan edilmişti. Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü bu ihaleye ilişkin, bilgi edinme yazımıza ticari sır gerekçesiyle bilgi vermedi ve bizde yargıya taşımıştık.Şimdi ne oldu da, 6 mayıs 2019 da ihalesi yapılan AOÇ alanlarının 300 bin metrekaresi yeniden kiralama ihalesine çıkartılıyor.Bunun arkasında dönen ihale oyunlarının kamuoyuna açıklanması gerekiyor. 24 Nisan’da birlikte ihale edilen Susuz’da bulunan Atatürk Orman çiftliğinin 657 bin metrekarelik ihalesini kim aldı neden ihaleler ayrıldı, neden ikinci kez ihaleye çıkıyor, AOÇ alanları üzerinde kimler ne pazarlıklar yapıyor, bunu da takip edeceğiz.”

'AOÇ ARAZİLERİ İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI'

“Paha biçilemez ve Atatürk’ün bize şartlı bağışla emanet ettiği AOÇ arazileri umarsızca talan ediliyor. AOÇ’de 1 metrekare alanın yıllık kirası 10 kuruş! İhaleye fesat karıştırılmış gbi bir durum olabilir, aynı arazi ikinci kez neden ihale ediliyor. Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun şekilde yönetilmeyen Atatürk Orman Çiftliği arazileri için araştırma komisyonu kurulmalıdır. AOÇ müdürü asli görevini yapmıyor ve talana ortak oluyor. Asli görevleri arasında yer alana tarımsal üretimin bir nevi özelleştirilmesi anlamına gelen bu kiralama yöntemide yeni yapılaşmaların önünü açacak bir süreci tarifliyor" diyen Candan, "Sayıştay raporlarında AOÇ’nin kiralama sürecinde en çok geçici yapılaşma baskısıyla karşı karşıya kaldığı ve bunun da giderek kalıcı yapılaşmaya dönüştüğü ifadeleri ile ele alındığında, tarımsal üretim kılıfı ile yeni bir talan süreci ile karşı karşıyayız. 1 metrekaresinin yıllık ücreti 10 kuruşa denk gelen bu ihale, bu ülkenin kurucusunun halkına bağışladığı bir alanda incitici ve alaycıdır. Bugüne kadar yaptığı işlerle tartışmalı ve güvensiz bir süreç yaratan Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürü derhal istifa etmelidir” dedi.

Tele 1'de yer alan habere göre Candan, daha önce yaptığı "Ankara Büyükşehir Belediyesi kent ve tarım politikasının bir parçası olarak, AOÇ arazilerine sahip çıkarak, kent tarımı yapmalı. Halka ucuz ve sağlıklı gıda teminine öncülük etmelidir” talebini yineledi.