ASKİ: Ankara'nın 110 günlük suyu kaldı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, başkentte barajların doluluk oranının yüzde 20,91 olduğunu belirterek, "Barajlara hiç su gelmemesi durumunda 110 günlük suyumuz kaldığını söyleyebiliriz" dedi.05-01-2021 20:23

 Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), kent genelinde içme ve kullanma suyu sağlayan barajlara hiç su gelmemesi halinde 110 günlük suyun kaldığını bildirdi. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 2 ocak itibarıyla barajlardaki toplam su miktarının 331 milyon 345 bin metreküp olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü (ASKİ) Erdoğan Öztürk'ün görüşlerine de yer verildi. Öztürk, Ankaralıları su tüketiminde ciddi tasarrufa davet ederken "Geçen yıla göre 13 milyon 469 bin metreküp daha az su bulunuyor. Barajlara hiç su gelmemesi durumunda 110 günlük suyumuz kaldığını söyleyebiliriz. Suyumuzun her damlası çok kıymetli'' diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Öztürk, barajların doluluk oranının yüzde 20,91 olduğunu bildirerek Ankara'nın çevresinde yer alan ve kentin su ihtiyacını karşılayan Çamlıdere, Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Çubuk 2, Kavşakkaya ve Elmadağ Kargalı barajlarının toplam hacminin 1 milyar 584 milyon 555 bin metreküp olduğunu aktardı. 

'GÜNLÜK TÜKETİM 250 LİTRENİN ÜZERİNE ÇIKIYOR'

Ankara'da kişi başı günlük tüketilen su miktarının, kayıp ve kaçak su durumları da dahil edildiğinde 250 litrenin üzerine çıktığını belirten Öztürk, şunları kaydetti:

"Küresel su krizinden ne yazık ki başkentimiz de payına düşeni alıyor. Bu yıl çok kurak ve yağışsız bir yıl geçiriyoruz. Üzerine salgın şartları da eklenince hijyen hassasiyeti ve artan su ihtiyacına bağlı olarak barajlar alarm veriyor. Bu yıl kişi başı su tüketim oranları pandemi nedeniyle daha da yüksek. Hijyen kurallarına mutlaka dikkat edelim ama suyumuzu her zamankinden daha tasarruflu kullanmaya da özen göstermek zorundayız."