Askerlerin helikopterden attığı Servet Turgut’un taziyesinde polis provokasyonu

Askerlerin helikopterden attığı ve yoğun bakımda yaşamını yitiren Servet Turgut’un taziye töreninde polis HDP’li vekillere hakaret ederek, “Taziyeyi derhal bitirin” dedi.01-10-2020 14:07

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerin gözaltına alıp daha sonra helikopterden attığı yurttaşlardan yaşamını yitiren Servet Turgut’un taziyesine polis engel olmaya çalıştı.

Demokratik Toplum Knogresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ve HDP’li milletvekilleri, helikopterden atılan ve önceki gün yaşamını yitiren Servet Turgut'un taziyesine katıldı. Taziyede HDP'li Hüda Kaya aileye taziye dileklerinde bulunmak için konuşmaya başladığı esnada polis, müdahalede bulundu. Polis, taziyede konuşma yapılmasına izin vermeyeceklerini belirterek, ziyareti görüntülemek isteyen gazetecilere de müdahale edilerek çekim yapmalarını engelledi.  

POLİS VE HDP’LİLER ARASINDA TARTIŞMA

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre polis, yaşanan tartışmada polis, taziyenin devam etmesi durumunda gözaltı yapacaklarını söyledi. Bunun üzerine HDP’liler ile polis arasında sert tartışma yaşandı. Aydeniz, “İnsana saygınız olsaydı taziyeye böyle girmezdiniz. Duaya saygısı olanlar buraya silahlı giremezler. İslamiyet’e de dine de saygısızsınız” dedi. Polis ise aileye, “Taziyeyi derhal bitirin” uyarısında bulundu. Ardından HDP’liler tekrar taziyede oturmaya devam etti.