Askerlerin helikopterden attığı Osman Şiban serbest bırakıldı

Mersin’de bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alınan Osman Şiban, fiziki ve psikolojik olarak ifade veremeyecek durumda olduğu için serbest bırakıldı.12-01-2021 09:59

Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Servet Turgut ile birlikte helikopterden atılan Osman Şiban, Mersin’de bulunan evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Şiban, daha sonra fiziki ve psikolojik olarak ifade veremeyecek durumda olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldı. 

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir  soruşturma kapsamında bu sabah polis Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Güneş Mahallesi'nde ikamet eden Osman Şiban’ın evine baskın  düzenledi. Baskın sonrası Şiban gözaltına alınarak, sağlık kontrolünden geçirilmek üzere ambulansla Toros Devlet Hastanesi'ne götürüldü. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, avukatı Baran Bilici, Şiban’ın “örgüte yardım ve yataklık” suçlaması ile gözaltına alındığı bilgisini verdi. Hastaneden alınan sağlık raporu doğrultusunda Şiban, fiziki ve psikolojik olarak ifade veremeyecek durumda olduğu için serbest bırakıldı. Şiban, yeniden ambulans eşliğinde evine gönderiliyor.

NE OLMUŞTU?

Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020'de askerler tarafından alıkonulan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut'un helikopterden atılarak, işkenceye maruz bırakılmıştı. Şiban tedavisi için Mersin’de ikamet eden ailesinin yanına getirilmişti.