Askerlere kaçak et yedirmişler

Manisa'da yüzlerce askeri zehirleyen Rota Yemekçilik'in "kardeşi şirketi" Eren Tabldot’un tedarikçisi bir şirketin, sahte veteriner ve sağlık raporları düzenleyip piyasadan topladığı etleri kışlalara ve askeri birliklere verdiği ortaya çıktı.11-11-2017 16:10

Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) yemek servisi yapan üç şirketin et tedarik ettiği bir şirketin sahte veteriner ve sağlık raporları düzenleyip piyasadan topladığı hayvanların etlerini kışlalara ve askeri birliklere verdiği ortaya çıktı. 

 5 ASKERİ BİRLİĞE VE 1 KARARGAHA ET DAĞITIMI

Hürriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, Tokat’ta faaliyet gösteren Ayan Et adlı şirket; kışlalara yemek servisi veren Eren Tabldot, Kahvecioğlu Gıda ve Türkmen Yemekçilik adlı şirketlere et tedarik ediyordu. Turhal Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Yeşilırmak Et Kombinası’nda kesilen etler, sağlık ve veteriner raporları alınıp Isparta’da İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı Eğitim Alayı, Amasya 15. Piyade Er Eğitim Tugayı, Tokat’ta 48. Piyade Alay Komutanlığı, Sivas’ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı 5. Piyade Eğitim Tugayı, Samsun’da Sahra Sıhhıye Okulu ve Ankara’da Eğitim Merkezi ile Milli Savunma Bakanlığı Tedarik Bölge Başkanlığı’na dağıtılıyordu. 

SAHTE KESİM RAPORU

Turhal Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün tespitine göre Ayan Et’in ortakları Suat Akbaş, Ömer Ayan ve Cafer Öztürk; normal zamanlardan farklı olarak bir süredir bir ya da iki hayvan karkası için veteriner raporu istemeye başladı. Kuşkulanan müdürlük askeri birliklere ihbarda bulunarak, raporların dikkatli incelenmesini istedi.

Ayan Et’in et talebini karşılayacak sayıda küpeli hayvan bulamadığı için küpesiz hayvan toplayıp usule aykırı kestiği belirlendi. Hayvanların sağlıklı ortamda kesildiğini belgelemek için sahte kesim raporu, veteriner sağlık raporu ve dezenfeksiyon belgesi düzenlediği saptandı. Belgelerde tahrifatlar yaptıkları ve veteriner hekimlerce hazırlanmış gibi sahte belge düzenledikleri belirlendi.

DAVA AÇILDI

Şirketin üç sahibi hakkında açılan dava kapsamında hazırlanan iddianamede, “Etlerde sağlık açısından herhangi bir tehlike bulunmadığı, şüphelilerin usulüne uygun barındırılmış besi hayvanlarını yeteri kadar temin edememeleri nedeniyle bu yola başvurdukları” ifade edildi. Üç sanık hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan Turhal Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Üç sanık haklarındaki suçlamaları reddetti. Davada şikayetçi sıfatıyla yer alan Eren Tabldot, etlerin Ayan Et tarafından komutanlığa teslim edildiğini, kendilerinin tek eyleminin eti sipariş edip pişirmek olduğunu kaydetti.

EREN TABLDOT'A AĞIR TAZMİNAT

MSB ise Sahra Sıhhiye Okulu’na yemek servisi veren Eren Tabldot ile 21 Mart 2013 yaptığı sözleşmeyi ‘raporlarda tahrifat’ gerekçesiyle feshetti. Eren’in 647 bin TL’lik teminatına el koyan MSB, fesihten kaynaklı 83 bin 21 TL 23 kuruş zarara uğradığı gerekçesiyle Ankara 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava 24 Mayıs 2016’da bitti. MSB’ye tazminat ödemeye mahkum edilen Eren Tabldot, 14 Temmuz 2016’da kararı temyiz ederek Yargıtay'a taşıdı. Eren Tabldot’un ortaklarından Ferhat Acar’a kamu ihalelerine girme yasağı kondu.

ASKERLERİ ZEHİRLEYEN ROTA YEMEKÇİLİK'İN "KARDEŞİ"

Manisa'da Albay Arif Seyhun Kışlası ve General Seyfettin Çalbatur Kışlası'nda yüzlerce askerin zehirlenmesine ve 1 askerin hayatını kaybetmesine neden olan Rota Yemekçilik, Samsun’da Eren Tabldot adıyla faaliyet gösteriyor. İki şirket de Ankara’da aynı merkeze bağlı durumda. Öte yandan Rota Yemekçilik’in Diyarbakır’da bir kamu hastanesine servis ettiği yemekte bozuk et verdiği saptanmıştı.