‘Asgari ücretlinin evine inen darbeden haberiniz var mı?’

CHP’li Antmen Meclis’te yaptığı konuşmada “Halk yoksulluk içinde, eğitimde sonuncu bir ülke, işçi perişan, çiftçi mahvolmuş. Asgari ücretlinin evine inen darbeden haberiniz var mı?” diye sordu.24-07-2018 11:48

İleri Haber

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, valilere geniş yetkiler tanıyan ve kamuoyunda tartışmalara neden olan yasa teklifiyle ilgili Meclis Genel Kurulunda konuştu. AKP’nin getirdiği bu teklifle OHAL’in 3 yıl daha uzatıldığını kaydeden Antmen “Halk yoksulluk içinde, eğitimde sonuncu bir ülke, işçi perişan, çiftçi mahvolmuş; siz milletin halini konuşacağınıza OHAL’i konuşuyorsunuz. Sizin asgari ücretlinin evine inen darbeden haberiniz var mı?” diye sordu.

‘HAPSE ATTINIZ YETMEDİ, BU KEZ DE EVE HAPSETTİNİZ’

“İnsanları hapse attığınız yetmedi, bu kez de eve hapsettiniz, çünkü adım atsa para harcayacak, ama vatandaşın cebinde para yok” diyen Antmen, asıl darbenin artık indiğini söyledi.

12 EYLÜL İLE KARŞILAŞTIRMALI OHAL RAKAMLARI

CHP’li Antmen, Genel Kurulda 2 yıllık OHAL dönemiyle de ilgili rakamlar verdi. CHP’li vekil, Olağanüstü Hal ile birlikte laiklik, eşitlik, insan hakları, demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünün rafa kaldırıldığını dile getirerek “Şu anda 5 dakika ötemizde bulunan İnsan Hakları Heykeli bile tam 424 gündür tutuklu” dedi. Antmen 12 Eylü faşist darbesi sonrası yapılan kıyımla AKP’nin OHAL kıyımının rakamlarını şöyle karşılaştırdı:

“20 Temmuz OHAL darbesi sonrası 129.410 kişi kamudan ihraç edildi.

12 Eylül darbesi sonrası hakkında işlem yapılan öğretmen sayısı 3.854 iken bu rakam OHAL rejiminde 61 bini aştı. OHAL rejiminde görevden alınan subay astsubay sayısı 7.267’iken 12 Eylül sonrası bu sayı 2000’di.

5.705 akademisyen OHAL sonrası ihraç edildi.  OHAL süresince 209,  12 Eylül darbesi sonrası ise 31 gazeteci tutuklandı.”

BİRİLERİNİN DAMADI MI OLMAK GEREKİYOR?

Alpay Antmen OHAL komisyonuyla ilgili tepkisi de dile getirerek, iktidar sıralarına doğru “Bir yıldan fazlaca bir süre önce kurulan ve haksızlığınıza zırh yaptığınız OHAL İnceleme Komisyonu’na 110 bin 84 kişi başvurdu. Kaç kişi işe döndü? 1560! On binlerce mağduriyet var ama inceleyen yok. OHAL komisyonuna başvuranlar illa birilerinin damadı mı olmalı?” sorusunu yöneltti.