Artvin'de HES bitti, 10 yıl önce açılan dava yeni başladı

Artvin’de Mansurat Deresi üzerinde kurulan HES projesi için 10 yıl önce açılan dava, HES'in tamamlanmasının ardından başladı.15-05-2020 09:12

Artvin’in Şavşat ilçesinde Mansurat Deresi üzerinde kurulan hidroelektrik santrali (HES) projesi için Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu (DİDDK), köylülerin lehine karar verdi. Böylece dava 10 yıl sonra sil baştan yeniden görülme durumuna geldi.

10 yıldır süren HES davasında, DİDDK, mücadele edenlerin lehine karar verdi. 10 yıl önce açılan davayı Rize İdare Mahkemesi, davanın geç açılması nedeniyle süre aşımından reddetti. Davayı Danıştay’a gitti. Danıştay davayı köylüler lehine bozarak yeniden görülmesi yönünde karar verdi. Rize İdare Mahkemesi eski kararında direnince bu defa da dava DİDDK’e gitti. Yaklaşık bir yıl önce DİDDK, mahkeme kararını köylüler lehine bozdu.

DAVA SÜRERKEN HES DEVAM ETTİ

Dava süreci devam ederken HES inşaatı sürdü ve doğaya geri dönülmez zararlar verdi. Şavşat Deresini kuruttu. Davanın Avukatı Halis Yıldırım yaptığı açıklamada “10 yıldır hukuki mücadeleyi sürdürüyoruz. Hukuki süreç bitmeden 2M Enerji, HES’ i yaparak üretime geçti. Biz bu karara seviniyoruz ve önemli buluyoruz. Ama geç gelen ve uzun süren adalet süreçleri doğanın talan edilmesini maalesef engellemiyor. Biz her koşulda hukuki mücadelemizi sürdürerek Şavşat çayının yatağında akması için uğraşacağız” dedi. Yıldırım, aynı zamanda dava sürecinin hukuksal garabet açısından önemli bir örnek olduğunu da belirtti.

Birgün'ün haberine göre, Şavşat Dernekleri Federasyonu da açıklamasında karara sevindiklerini ve doğa talanlarına karşı Şavşat halkının mücadelesinin yanında olacaklarını belirtti.