Arjantin'de cunta döneminin işkenceci yarbayı dolapta saklanırken bulundu

Arjantin'de cunta döneminin işkenceci yarbayı dolapta saklanırken bulundu

Arjantin'de cunta döneminin işkenceci yarbayı Carlos Cialceta bir dolabın içerisinde saklanırken yakalandı. Cialceta hakkında Nisan ayından beri arama kararı bulunuyordu.

Latin Amerika ülkesi Arjantin'de emekli yarbay Carlos Ignacio 'Calele' Cialceta cunta dönemindeki işkence suçlarından dolayı gözaltına alındı. Emekli yarbay, yürütülen soruşturmadan kaçmak için bir dolapta saklanırken bulundu.

Arjantin'de 1976 yılında düzenlenen darbeyle birlikte sağcı askeri cunta iktidara geldi. Takibindeki dönemde yaşanan pek çok işkence suçlarından dolayı yargı süreci hâlâ devam ediyor. Cialceta, Federal Hakime Garantías Mariela Giménez'in emri ile insan kaçırma, cinayet ve işkence gibi suçlarla hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Duvar’da yer alan habere göre Salta kentinde yapılan operasyonda emekli yarbay, kaldığı evin dolabında saklanırken bulundu. Arjantin Ulusal Güvenlik Bakanı Anibal Fernandez tarafından yapılan açıklamada Cialceta'nın takip ve telefon dinleme yoluyla yerinin tespit edildiği ve yakalandığı bilgisi paylaşıldı.