Araştırma: Ebeveynleri kadar eğitimli olamayan erkekler mutsuz

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, ebeveynlerinden daha iyi bir eğitim seviyesine erişememenin erkeklerde strese neden olduğunu ortaya çıkardı.10-04-2018 11:10

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılar, ebeveynlerinden daha iyi bir eğitim seviyesine erişememenin erkekler için stres nedeni olduğunu ortaya koydu.

25 ila 65 yaş arasındaki yaklaşık 53 bin kişiyi ele alan Avrupa Sosyal Taraması'nı analiz eden araştırmacılara göre, kadınlar içinse ebeveynlerinin eğitim seviyesine erişip erişmemek bir stres faktörü değil.

Araştırma ekibinin başındaki Alexi Gugushvili, "Bunun nedeni erkeklerin kadınlara kıyasla başarı ve başarısızlığı ellerinde olmayan nedenler yerine kendi meziyet, yetenek ve çabalarıyla ilişkilendirmeye daha yatkın olmaları olabilir" diyor.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILDI?

28 Avrupa Birliği ülkesinde yapılan taramaya dayanan araştırmada, ebeveynler ve çocukları öncelikle eğitim seviyelerine göre ayrıldı, ardından bu kişilerin depresif, yalnız ya da üzgün kategorileriyle psikolojik durumları belirlendi.