Arap Birliği: Türkiye'nin Suriye harekatı işgal

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı 'işgal' ve Suriye'nin egemenlik hakkının ihlalidir" dedi.12-10-2019 16:31

Arap Birliği'nden Türkiye'nin Suriye harekatına karşı açıklama geldi. Birlik Türkiye'nin sınır dışı operasyonunu işgal olarak nitelendirdi. 

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, "Türkiye'nin Suriye'deki harekatı 'işgal' ve Suriye'nin egemenlik hakkının ihlalidir" dedi.

Arap Birliği, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekâtın ardından Mısır’ın çağrısıyla acil olarak toplanmıştı.

DIŞİŞLERİNDEN KARŞI AÇIKLAMA

Arap Birliği'nin açıklamalarının ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Arap dünyasının ve Arap sokağının sesi olması gereken Arap Ligi Genel Sekreteri’nin, Suriyeli Arapların hak ve hukukunu savunmak yerine, Suriye'de Araplara karşı işlenen suçların müsebbiplerine ve 'Arap vatanını' parçalamaya çalışan teröristlere arka çıkması ibret vericidir" dedi.

HANGİ ÜLKELER ÜYE?

Arap Birliği; Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından 22 Mart 1945’te Mısır’ın başkenti Kahire’de kuruldu.

Kahire merkezli Arap Birliği’nin üyeleri ise şu ülkeler:

Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Yemen, Kuveyt, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas, Moritanya, Sudan, Somali, Cibuti, Komorlar ve Filistin.