AOÇ’nin 'kayıp' şaraplarının akıbeti belli oldu

Atatürk Orman Çiftliği'ndeki 30 bin litre dökme şarap ile 50 bin 874 adet 75’lik ''kayıp'' şarabın sofralık sirke ve turşu yapımında kullanıldığı ortaya çıktı.19-11-2020 07:56

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, stoklarda olmadığını söylediği Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) “kayıp” şaraplarının akıbeti belli oldu. AOÇ Müdürü, 30 bin litre dökme şarap ile 50 bin adet 75 Cl’lik şarabın, zamanında satılmadığı için sofralık sirke ve turşu yapımında kullanıldığını açıkladı.

AOÇ'nin “kayıp” şaraplarına ne olduğu TBMM KİT Komisyonu’nun toplantısında ortaya çıktı. Toplantıda AOÇ’nin 2017 ve 2018 bilançosu ile çiftliğin güncel çalışmalarını görüşüldü. Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, 30 bin litre dökme şarap ile 50 bin 874 adet 75’lik şarabın piyasaya verilebileceğini belirterek, “Şu an bu kadar büyük bir stok sirkeleşmiş ve artık dökülecek hale gelmiştir değil mi?” diye sordu.

AOÇ Genel Müdürü Yener Yıldırım ise bu soruya “Zayi olmadı. Uzman görüşleri ve değerlendirmeler sonucu sofralık sirke ve turşu yapımında kullanıldı. Değişik formlarda değerlendirildi.” şeklinde yanıt verdi.

SAYIŞTAY RAPORU, PAKDEMİRLİ'NİN AÇIKLAMALARINI YALANLADI

“Kayıp” şaraplar CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine de gelmişti. Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle AOÇ’de üretilip stoklanan ve satılmayan şarapların akıbetini sordu. Bakan Pakdemirli, AOÇ stoklarında şarap bulunmadığını açıklasa da Sayıştay’ın KİT raporunda, stokta 30 bin litre dökme ve 50 bin 874 adet 75’lik şarap olduğu ortaya çıkmıştı.