Antep'te HDP, DBP ve SYKP'li 18 siyasetçi tutuklandı

Antep’te HDP, DBP ile SYKP eş başkan ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 29 kişiden 18’i tutuklandı. 18-07-2020 08:15

Antep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 14 Temmuz günü Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) eski ve yeni yöneticilerinin bulunduğu 29 kişi yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmıştı. Dün ve bugün adliyeye çıkarılan aralarında HDP İl Eş Başkanları Musa Aydın ve Songül Koçdağ ile Barış Annesi Remziye Erdem’in de bulunduğu 18 kişi tutuklanarak, cezaevine gönderildi. 11 kişi ise ev hapsi ve adli kontrol şartıyla serbest kaldı.  

Emniyetteki işlemlerinin ardından aralarında HDP Antep İl Eşbaşkanı Songül Koçdağ, Şahinbey İlçe Eşbaşkanı Bahri Yarış, DBP eski İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Birgül Yıldırım, HDP eski İl Yönetici Recai Yılmaz, SYKP İl Eş Başkanı Mehmet Aşkar, Barış Annesi Remziye Erdem, HDP Şahinbey İlçe Yöneticisi Remziye Kuş, DBP İl Yöneticileri Ayfer Doğan, Necip Ateş, Antep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Cüneyt Kaya, Şehitkamil Aydınlar Mahallesi Muhtarı Salih Birişik ve eski mahalle muhtarı Mustafa Can, İsa Aslan ve Mehmet Kılıç Antep Adliyesi’ne sevk edildi. 

ÜYESİ OLDUĞU PARTİNİN BİNASINA GİRMEK SUÇ SAYILDI

Savcılıkta ifade veren 29 kişiye, 31 Mart yerel seçim sürecinde yürüttükleri çalışmalar, katıldıkları toplantılar, 2019’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Kurulu üyesi ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın Antep’te olduğu bir toplantıya katılmaları, DTK çalışmalarında yer almaları, üyesi oldukları HDP ve DBP il binalarına gitmeleri, sosyal medya hesapları üzerinde HDP’nin yaptığı çalışmaları beğenip paylaşmaları, teknik ve fiziki takip ile telefon kayıtlarına ilişkin sorular yöneltildi.

Savcılık tarafından tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen HDP İl Eş Başkanı Songül Koçdağ, DBP eski İl Eş Başkanı Ali Şimşek, SYKP İl Eş Başkanı Ahmet Aşkar, HDP Şahinbey İlçe Eş Başkanı Bahri Yarış, Barış Annesi Remziye Erdem, Recai Yılmaz, tıp öğrencisi Cüneyt Kaya, HDP Şahinbey İlçe Yöneticisi Remziye Kuş ile İsa Aslan adlı siyasetçiler tutuklanarak cezaevine götürüldü. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, adliyeye sevk edilen 6 kişi ise ev hapsi ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

18 TUTUKLAMA 

Önceki gün ise HDP İl Eş Başkanı Musa Aydın, Adnan Erol, Hurşit Besle, Abdullah Acar, Enver Özman, Sevinç Selçuk, Ömer Sungur, İbrahim Dağ ve Hasan Saran tutuklandı. Bugünkü tutuklamalarla birlikte gözaltına alınan 29 kişiden 18’i tutuklanarak cezaevine gönderildi.