Antarktika'da rekor sıcaklığa ulaşıldı: Buzullar için tehlike büyük

Dünya Meteoroloji Örgütü, Esperanza Üssü’nde hava sıcaklığının 18.3 derece olarak ölçüldüğünü açıklarken, bu ölçümün, Antarktika’nın kuzeyinde kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı olduğu belirtildi.08-02-2020 13:29

Dünya Meteoroloji Örgütü, Antarktika’nın kuzey ucundaki yarımadada bulunan Esperanza Üssü’nde hava sıcaklığının 18.3 derece olarak ölçüldüğünü açıkladı. Örgüt, bu ölçümün, Antarktika’nın kuzeyinde kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı olduğunu duyurdu.

Dünya Meteoroloji Örgütü Sözcüsü Clare Nullis, Cenevre’de yaptığı açıklamada, “Bu rakamı normalde yaz aylarında Antarktika’yla bağdaştıramazsınız. Son ölçüm, 2015’te 17 buçuk Santigrad derece olarak kaydedilen sıcaklık rekorunu kırdı. Antaktika Yarımadası, gezegenimizin en hızlı ısınan bölgelerinden biri. Kuzey Kutbu’nu çok duyuyoruz ancak Antarktika Yarımadası’nın özellikle bu kesimi hızla ısınıyor” dedi. Nulis “Antarktika’nın bir yılda kaybettiği buzul tabakası miktarı 1979-2017 yılları arasında en az altı kat arttı” diyerek devam etti.

ERİME, DEV TABAKANIN PARÇALARA AYRILMASINA SEBEP OLABİLİR

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, rekor sıcaklık, Arjantin’e ait araştırma üssünde perşembe günü ölçüldü. Uzmanlara göre Güney Kutbu’ndaki buzul tabakasında yaşanan erime, dev tabakanın parçalara ayrılmasına sebep olabilir. Bu tabakanın parçalanması, yüzyıllar içinde küresel deniz seviyesinin en az üç metre yükselmesi anlamına gelir.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nden bir komite, Arjantin Ulusal Meteoroloji Dairesi’nin kaydettiği sıcaklık ölçümünün Antarktika’da yeni bir sıcaklık rekoru anlamına gelip gelmediğini belirleyecek. Antarktika’nın sıcaklık rekoru, iç kesimlerde 1982 yılı Ocak ayında yapılan ölçümde kaydedilen 19.8 santigrat derece.