Antalya'ya 1 milyondan fazla turist geldi

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, uçuş verilerinden derledikleri bilgilere göre Antalya'ya 1 milyondan fazla turist geldiğini duyurdu.21-08-2020 12:48

Türkiye'nin en önemli turizm merkezi olan Antalya'da, yurt dışı uçak seferlerinin başlamasıyla yabancı turistte hareketlilik yaşanmaya başladı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine rağmen 8 ayda Antalya'ya gelen turist sayısı 1 milyonu aştı. 

Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, turizm sektörünün dünya genelinde tarihin en zor dönemlerinden birini yaşadığını ve gelişmelerin anlık değişebildiğini dile getirerek, son bir haftada dünyanın en çok turist alan bölgelerine birer birer seyahat uyarısı geldiğini belirtti.

'TEDBİRLERDEN TAVİZ VERİLMEMELİ'

Kentte, turizmin özellikle temmuzda hareketlendiğini söyleyen Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

"Antalya Havalimanı'ndan derlediğimiz istatistiki verilere göre, Antalya 19 Ağustos itibarıyla 1 milyon turisti yakaladı. Bu süreçte küçümsenmemesi gereken bir rakam. Belki tek bir turistin gelmediği bir 8 ay geçirebilirdik. 2020 yılında 8 ayda 1 milyon turistin gittiği çok fazla turizm destinasyonu olduğunu düşünmüyorum."

Sezonun bitmesine yaklaşık 2,5 ay kaldığını aktaran Yavuz, bundan sonra da Antalya ve Türkiye turizminin sorunsuz ilerlemesi için alınan tedbirlerden asla taviz verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

İLK SIRADA UKRAYNA VAR

Kente 31 ülkeden turistin geldiğini dile getiren Yavuz, 1 Ocak-19 Ağustos tarihlerinde en fazla turistin Ukrayna'dan geldiğini söyledi ve ekledi: "Ukrayna'dan 299 bin 967, Rusya'dan 281 bin 398, Almanya'dan 221 bin 151, İngiltere'den 85 bin 850 turist tatil için Antalya'yı tercih etti."

Yavuz, Antalya'yı 1 Ocak-19 Ağustos'ta ziyaret eden turist sayısının 1 milyon 87 bin 959 olarak kayıtlara geçtiğini sözlerine ekledi.