Antalya Valisi, Bilal Erdoğan'a protokol uyguladı: 'Hangi sıfatla ve görevle?'

Antalya Valisi'nin yağlı güreşlerde Bilal Erdoğan'ı protokole alması tepki topladı. Birinci olan güreşçiye altın kemeri Erdoğan'ın taktığı güreşlere ilişkin görüntülerde Meral Akşener de sansürlendi.09-09-2019 22:22

Antalya Valisi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'a protokol uyguladı, müsabakayı kazanan sporcuya altın kemeri Erdoğan taktı. Valilik paylaşımında törene katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e ise yer verilmedi.

Antalya Elmalı’daki 667'nci Tarihi Yağlı Güreşleri'nde protokol krizi yaşandı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a protokol uygulaması ve törende müsabakayı kazanan sporcuya altın kemeri Erdoğan’ın takması tepki topladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti milletvekillerinin tepki gösterdiği protokol krizi, müsabaka sonunda sporcular için gerçekleştirilen ödül töreninde de yaşandı. Tarihi Elmalı Yağlı Güreşlerinin başpehlivanı olan Ali Gürbüz’e sıralamada alt sırada bulunan birincilik kupasını Meral Akşener verirken, altın kemer Bilal Erdoğan tarafından takıldı.

AKŞENER SANSÜRLENDİ

Ayrıca, yaşanan gerginlik tören sonunda iki farklı fotoğrafın çıkmasına neden oldu. İlk fotoğrafta Meral Akşener bulunurken, ikinci fotoğrafta Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Bilal Erdoğan yer aldı.

‘PROTOKOLDE HANGİ SIFAT VE GÖREVLE OTURUYOR?’

GazeteDuvar'ın haberine göre, CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Karaloğlu’nun protokol usulüne uymadığını ifade ederek, şöyle dedi:

“Protokol tribününde kendime ayrılan yerde oturuyordum. Meral Hanım ve milletvekilleri geldi. Bir görevli yanıma yaklaşarak, rica etsem bir kayar mısınız?’ dedi. Ben de tepki gösterdim ve ‘Protokolde yeri olmayan Bilal Erdoğan burada oturuyor. Gidin onu kaldırın’ dedim. Bunun üzerine görevli uzaklaştı. Orada yaşanan durum protokolde hangi sıfat ve görevle oturduğu. İkinci sırada oturan milletvekillerimiz vardı. Tepkimiz buna” 

‘PROTOKOL ÇAMI DEVİREN BİR VALİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Karaloğlu’nun Bilal Erdoğan’a protokol uygulamasına bir tepki de İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal’dan geldi. Karaloğlu’nun protokol esasına aykırı davrandığını öne süren Çokal, “‘Hakimiyet milletindir’ düsturuyla parlamento yönetmiş Akşener’in karşısında ‘Hakimiyet sadece başkanındır’ diyerek protokol çamı deviren bir valiyle karşı karşıyayız” dedi.

Vali Karaloğlu’nun protokol kurallarını ‘nepotik bir bağlılığa dönüştürerek devlet adabını sekteye uğrattığı’nı savunan Çokal, şunları söyledi:

“Valinin devlet başkanı karşısında protokol usulü uygulaması esastır. Ancak devlet başkanının olmadığı yerde devlet görevi yapmış hali hazırda görevli bulunan onca insan varken, Bilal Erdoğan’a taktırılan altın kemer, sadece devlet başkanı oğlu olmakla mı alakalıdır?”

‘BİR AİLENİN DEĞİL, DEVLETİN VALİSİ OLMAYA DAVET EDİYORUZ’

"Sayın Meral Akşener ve bizler, şehrin üst protokolü olan valinin altın kemeri takmasını anlayabiliyoruz" diyen Çokal, "Ancak Cumhurbaşkanının oğlu olma sıfatının valilik sıfatının önüne geçirildiği bir sistem, demokratik devlet anlayışının çözüldüğü bir mantığa delalet eder ki, demokratik Türkiye Cumhuriyeti Devletine bağlı olan bizlerin bunu kabul etmesi mümkün değildir. Bu çerçevede protokol kurallarını nepotik bir bağlılığa dönüştürerek devlet adabını sekteye uğratan Sayın Valiyi kınıyor, bir ailenin değil devletin valisi olmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.