Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Şahin: Denetim yok, vaka sayıları artıyor

Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, “Vakalar 1 Haziran’dan önceki rakamların çok üzerine çıktı. Günde ortalama 300-400 arası yeni vaka ortaya çıkıyor. Yoğun bakımlarda doluluk riskli seviyeye ulaşmak üzere” şeklinde konuştu.02-09-2020 10:29

Türkiye'de AKP hükümeti tarafından başlatılan normalleşme süreciyle koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler gevşetilmiş, bunu üzerine vaka sayılarında ciddi artış yaşanmıştı. Salgından en az etkilenen ve vaka sayılarının en az olduğu iddia edilen şehirlerden biri olan 'turizm kenti' Antalya'da da vaka sayılarında ciddi artış meydana geldi.

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin haberine göre, Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, açıklanan vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığını belirtirken “Vakalar 1 Haziran’dan önceki rakamların çok üzerine çıktı. Günde ortalama 300-400 arası yeni vaka ortaya çıkıyor. Yoğun bakımlarda doluluk riskli seviyeye ulaşmak üzere” dedi.

'TEST YAPMADAN TURİST KABUL EDİYORUZ'

Şahin, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizmde ‘güvenli bölge’ ilan ettiği Antalya'da turizm sezonunun açılmasıyla ve Kurban Bayramı'yla birlikte salgının sıçrama yaptığını ifade etti.

Nursel Şahin, “Turizmde Antalya’ya riskli ülkelerden (Rusya, Almanya) gelen turist gruplarına herhangi bir PCR testi yapmadan ülkeye kabul ediyoruz. Özellikle son iki ayda 1 milyona yakın turist Antalya’ya geldi. Bayramın etkisi ile iç turizmde hareketlendi. Yani kentteki vaka sayıları bayram ve turizmin etkisi ile sıçrama yaptı. Antalya’da şuan günde ortalama 300-400 arası yeni vaka ortaya çıkıyor. Bu Antalya nüfusu ile karşılaştırıldığında yüksek bir rakam. Buna bağlı olarak da pandemi hastanelerimizin doluluğu artmış durumda. Pandemi hastanelerinin dışındaki özel hastaneler de dahil pandemi servislerinin açılması söylendi. Antalya’da 3 hastanenin yetmediği ortaya çıktı. Hem entübe hem de ağır hasta sayısında artış var. Şu anda yoğun bakımlarda yer sıkışıklığı henüz yok ancak doluluk riskli seviyeye ulaşmak üzere. Bu bizi ürkütüyor" şeklinde konuştu.

'TURİZM İŞÇİLERİ ARASINDA CİDDİ POZİTİF VAKALAR VAR'

Turizm işçileri arasında da vaka sayılarında ciddi artış olduğunu belirten Şahin şunları söyledi:

“Gelen turist kafilesi içerisinde korona virüsü olup da Türkiye’ye gelenler otellerde karantina altına alınıyor. Otellerde bu durum aynı hizmet ekibi ile yürütüldüğü için çalışanlar da risk altında oluyorlar. Daha kötüsü de otellerin pansiyonlarında kalıyorlar. Turizm personeli arasında da ciddi pozitif vakalar var."

'SAĞLIK ÇALIŞANLARI ARASINDA DA VAKALAR VAR'

Sağlık emekçileri arasında da vaka sayılarının arttığını ifade eden Nursel Şahin, “Üniversite hastanesinde iki defa ciddi bir yayılım oldu. Geçtiğimiz hafta üniversitede 3 tane ana bilim dalı poliklinikleri kapandı, bir bölüm karantinaya alındı. Yine bir ASM, korona virüsü nedeniyle taramadan geçirildi. Rakamları net olarak veremiyoruz, ancak yayılımın çok fazla olduğunu biliyoruz. Hastaların büyük çoğunluğu evden takip ediliyor. Bu da aynı zamanda Aile Hekimlerinin iş yükünü de arttırmış durumda. Eskiden birkaç pozitif ya da temaslı hasta takip ediyorlardı, bu sayı şu an 15- 20’ye yükseldi" dedi.

'ANTALYA'DA DENETİM YOK'

Eylül ayında açılacak okullar öncesi öğretmenlerin katıldığı seminerlerde de çok sayıda koronavirüs vakasına rastladıklarını ifade eden Şahin, bulaş alanları arttıkça hastalığın da arttığını söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mutlaka kamusal iradenin hem sosyal hareketliliği sınırlandırması hem de önlemlerin yerine getirilmesi için aktif rol alması lazım. Antalya’da denetim yok. Ama bir turizm kentinde kısıtlayıcı tedbirler görüntüyü bozacağı için alınmak istenmez. Ciddi bir şeffaf olmama, verileri gizleme, var olan durumu olduğundan hafif gösterme gibi bir politika içerisindeyiz. Bunun mutlaka toplum sağlığına olumsuz etkileri var, bedellerini de ödüyoruz.”