Antalya Kadın Platformu: Öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz!

Ramazan İpek’i öldürdüğü için tutuklanan Melek İpek'in serbest bırakılması çağrısı yapan Antalya Kadın Platformu, ‘’Öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz’’ dedi.12-01-2021 15:09

İleri Haber

Antalya Kadın Platformu, düzenlediği basın açıklamasıyla kendisine ve çocuklarına sistematik şiddet uygulayan Ramazan İpek’i öldürdüğü için tutuklanan Melek İpek'in serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Antalya'da Melek İpek, 8 Ocak'ta ellerini kelepçeleyip kendisini çıplak halde saatlerce döven Ramazan İpek'i av tüfeği ile vurarak öldürmüştü. Jandarmayı arayıp teslim olan Melek İpek’in aldığı darbeler sonucu gözlerinde şişlik ve morluk oluştuğu görülmüştü

Tutuklanan Melek İpek, Ramazan İpek'in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu ve işkence ettiğini anlatmış, kendisini korumaya çalıştığını söylemişti.

PTT Başmüdürlüğü önünde bir araya gelen kadınlar, şiddet faili Ramazan İpek’in Melek İpek’i ‘’Sen koruma kararı aldırırsın ben karakola gider ifade verir çıkarım. Döndüğümde seni de çocukları da öldürürüm’’ sözleriyle tehdit ettiğini hatırlatarak, ‘’Katiller dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz’’ dedi.

Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

'MELEK İPEK SERBEST BIRAKILSIN!'

12 yıllık evliliği boyunca kocası tarafından şiddetin her türüne sistematik olarak maruz bırakılan Melek İpek 8 Ocak günü yine çocuklarının gözü önünde işkenceye maruz kaldı, çıplak ve elleri kelepçeli halde saatlerce dayak yedi. Kendisini korumak için aldığı av tüfeği aralarında çıkan arbedede patladı ve şiddet faili koca Ramazan İpek öldü.

Gücün erkek egemen sistemden alan Ramazan İpek, Melek’i defalarca ölümle tehdit etmiştir hem de iki kız çocuklarının hayatını da kastederek.

Burada Melek‘in tüm gece maruz bırakıldığı işkenceleri anlatmayacağız. Bizler aynı evde yaşadığımız aynı iş yerlerini paylaştığımız ya da sadece yolda karşılaştığımız erkeklerin ne kadar acımasız ve cani olabileceklerini biliyoruz. Çünkü bizler iktidarın aksine kulaklarımızı tıkamıyoruz kadın şiddetine.

İşkenceci tecavüzcü şiddet faili Ramazan İpek kız kardeşimiz Melek’i tehdit ederken şöyle demişti:

Sen koruma kararı aldırırsın ben karakola gider ifade verir çıkarım. Döndüğümde seni de çocukları da öldürürüm.

Bunu söyleme cesaretini nereden aldığını biliyoruz. Yıllardır kadınlar karakol koridorlarında adliye koridorlarında ölmemek için direnirken o senin kocandır deyip geri gönderenler verdiler bu cesareti erkeklere.

‘ERKEK ADALET, ERKEKLERİ CEZASIZLIKLA ÖDÜLLENDİRİYOR’

Tüm yaşananların ardından Melek mahkeme emri ile tutuklandı.

Aleyna Çakır’ın katili Ümit Can Uygun tutuklanmadı.

Gülistan Doku’nun kaybolmasını baş şüphelisi Zaynal Abakarov gözaltına dahi alınmadı.

Tecavüzcü Musa Orhan hala tutuklanmadı.

Tam da burada görüyoruz ki erkek adalet erkekleri cezasızlık ile ödüllendirirken, koruyucu yasaların varlığına rağmen bunları uygulamayarak korumayı tercih etmediği kadınlar, kendilerini korumak için öz savunmaya başvurduğunda tutukluyor.

Devlet yargı ve polis erkeler ile suç ortaklığı yapmaktadır. Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve sırtını sıvazlayan, cezasızlıkla ödüllendiren iktidar, kadınlar için hak olan öz savunmayı bir suçmuş gibi göstermeye çalışıyor.

Biz kadınlar bedenlerimiz yaşamlarımız haklarımız ve emeğimiz üzerinde tek söz sahibi olanlarız ve bizim olanı savunmak en meşru hakkımızdır. Şiddet karşısında ortaya koyduğumuz tüm savunma biçimleri meşrudur.

‘NEVİNİN BALTASI DA MEŞRUDUR, TACİZCİYE ATTIĞIMIZ TEKME DE’

Nevin’in baltası da meşrudur, tacizciye attığımız tekme de, sokakta kadınlara saldıran erkeğe fırlattığımız saksı da meşrudur, Twitter’dan tacizciyi teşhir etmemiz de...

Emine Bulut’un sözleri bizim şiarımız oldu. ‘Yaşamak İstiyoruz’ ve içimizdeki bu yaşama arzusunu köreltmenize izin vermeyeceğiz. Katiller tecavüzcüler ve tacizciler duysun sesimizi! Yaşamaktan vazgeçmiyoruz haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Yıllardır kadınların bedeni ve emeği üzerinde yükselmiş bu erkek egemen dünyayı yıkacağız.

‘ÖZ SAVUNMA HAKKINI KULLANAN KADINLAR TUTUKLANAMAZ’

Tüm kadınlara çağımızdır:

Birbirimizin sesi olalım bulunduğumuz her yerde erkek şiddetine karşı birbirimizi ve hayatlarımızı savunalım.

Katiller dışarıda elini kolunu sallaya sallaya dolaşırken öz savunma hakkını kullanan kadınlar tutuklanamaz.

Melek İpek serbest bırakılsın!

Öz savunma haktır yargılanamaz!