Antalya Baro Başkanı Polat Balkan hakkında hapis cezası istemi

Deniz Gezmiş ve Ulaş Bardakçı paylaşımları sebebiyle hakkında hapis cezası istenen Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, ifadesinde ¨Paylaşımlarımda bir suç unsuru olduğunu düşünmüyorum¨ dedi.11-07-2021 13:04

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan’a Deniz Gezmiş’in doğum gününe, Ulaş Bardakçı’nın da ölüm yıl dönümüne ilişkin paylaşım yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. “Zincirleme şekilde, basın ve yayın yoluyla suçu ve suçluyu övmek” ile suçlanan Balkan hakkında, 3 yıl 9 aydan 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası istendi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 29 Haziran 2021 tarihinde, Antalya Baro Başkanı Polat Balkan hakkında iddianame düzenledi. İddianameye göre, Balkan hakkındaki soruşturma, Şubat 2021’de, Antalya Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar üzerine başlatıldı. İhbarda Balkan’ın “yaptığı paylaşımlarla, terör örgütüne moral ve motivasyon sağlayıp suçluyu övdüğü; belirli bir siyasi görüşü, siyasi kimliği hedef alarak halkı kin ve nefret suçunu işlemeye sürüklediği, provokasyon niteliği taşıyan söylemlerde bulunduğu” öne sürüldü.

5 YIL ÖNCEKİ PAYLAŞIMI SEBEBİYLE SUÇLANDI

İhbar üzerine Antalya Emniyet Müdürlüğü, Balkan’ın sosyal medya hesabında inceleme yaptı. Buna göre Balkan, Şubat 2016’da yaptığı iki, Şubat 2021’de yaptığı bir paylaşım gerekçe gösterilerek suçlandı. 

Balkan hakkında düzenlenen iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

“28 Şubat 2021 tarihinde, THKP-C silahlı terör örgütünü kurucusu Mahir Çayan ve THKO terör örgütünün kurucusu ve üst düzey yöneticisi Deniz Gezmiş’in fotoğraflarını ‘Herkesin bir Deniz’i olmalı’ yazarak, herkesin göreceği şekilde paylaştığı;

19 Şubat 2016 tarihinde, T24.com.tr adlı sayfa tarafından ‘Ulaş Bardakçı 44 yıl önce bugün öldürüldü: THKPC’nin kutup yıldızı’ başlıklı haberini, ‘Ulaş Bardakçı 44 yıl önce bugün öldürüldü: THKP-C’nin kutup yıldızı’ yazarak, herkesin göreceği şekilde paylaştığı;

19 Şubat 2016 günü, ‘Devrim geleceğe aittir ama onun kadar geçmişe ve şimdiki ana bağlıdır’ şeklinde yazı bulunan resme, ‘Rasih Ulaş Bardakçı… 19 Şubat 1972… Unutmayız’ yazarak, herkesin görebileceği şekilde paylaştığı…”

BALKAN: PAYLAŞIMLARIMDA SUÇ UNSURU YOK

Balkan, hakkındaki soruşturma kapsamında, savcılıkta verdiği ifadede şunları söyledi:

“Benim yaşam felsefeme ve inancıma göre Ulaş Bardakçı bu toprakların yetiştirdiği, memleketin bağımsızlığı ve özgürlüğü için mücadele eden ve bu uğurda can veren yiğit bir devrimcidir. Uğruna ağıtlar yakılacak kadar da halkımızın yüreğine işlemiştir. Paylaşımlarımda bir suç unsuru olduğunu düşünmüyorum. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum.”