Anlatıcının hikâyesi: Aşk ve Kapital

Her Marksistin kitaplığında bulunması gereken temel eserlerden biri olan bu kitabın Marx hakkında şimdiye dek yazılmış biyografiler arasından açık ara farkla önde olacağına hiç kuşku yoktur. Dünya Marksistlerine eşsiz bir kaynak olmasını ümit ettiğimiz bu biyografik eser, Yordam farkıyla Türkçeleştirildi.06-10-2019 00:23

Hazal Bakan 

Henüz ardımızda bıraktığımız yaz aylarında raflara dizilen yeni kitaplar arasında alanında oldukça dikkat çeken bir kitap çoğumuzun gözüne ilişti: Aşk ve Kapital. Yazarı Mary Gabriel kendi dilinde 2011 yılında basılan bu kitapla (Love and Capital: Karl and Jenny Marx and the Birth of a Revolution) aynı yılda Kurgu Dışı Dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne ve 2012 yılında Pulitzer Biyografi/Otobiyografi Ödülü’ne aday gösterilmiş. Üstelik Aşk ve Kapital yazarın ilk biyografisi değil, bu türde daha önce çeşitli kitaplar yazmış ve uzmanlaşmış durumda.

Kitap mekanlara ve kronolojik olarak yıllara göre 53 bölüme ayrılmış. Bölümler ise 7 ana kısmın içeriğini tamamlayacak şekilde gruplanmış durumdalar. Bu 7 kısım, Marx’ın kişisel hayatının ve Kapital serüveninin dönemeçlerine göre ilgi çekici biçimde isimlendirilmiş.

Karl ve Jenny’nin henüz tanışmadan önceki gençlik zamanlarından anlatılmaya başlıyor hikaye ve Marx’ın vefatının ardından Engels’in yaşadığı süreçlerle son buluyor. Marx ailesinin hikayesi dönemin önemli olaylarıyla harmanlanarak anlatılıyor. Olayların akışının kesintisiz ve adım adım ilerlemesi, soluksuz okunabilecek bir roman havası da estiriyor. Hepimizin hikayesini anlatan bir “kahraman”ın hikayesi.

Marx’ın Kapital’i yazma süreçlerinin bu denli detaylı  işlenmesi kitabı eşsiz yapan özelliklerin başında geliyor. 150 yıldır güncelliğini koruyan ve milyonlarca okuru olan Kapital’in yaratım aşamalarında Marx ailesinin çektiği çilelerin tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önüne serilmesi kitabın etkileyici yanlarından bir diğeri. Satır aralarına serpiştirilen Marx ailesinin günlük yaşamlarına ait detaylı analizler, bu hikayeyi doyurucu ve zengin bir başyapıta dönüştürüyor.

Kitapta 1848 ve 1883 yıllarında Avrupa’nın siyasi haritalarının bulunması döneme ve konuya hakimiyet anlamında önemli bir katkı sağlıyor. Ayrıca sayfa aralarında Karl Marx ve yakın çevresinin kolay rastlanmayacak portre ve fotoğraflarına rastlamak mümkün.

Her Marksistin kitaplığında bulunması gereken temel eserlerden biri olan bu kitabın Marx hakkında şimdiye dek yazılmış biyografiler arasından açık ara farkla önde olacağına hiç kuşku yoktur. Dünya Marksistlerine eşsiz bir kaynak olmasını ümit ettiğimiz bu biyografik eser, Yordam farkıyla Türkçeleştirildi.

KÜNYE: Aşk ve Kapital: Karl ile Jenny Marx ve Bir Devrimin Doğuşu, Yazar; Mary Gabriel, Çevirmenler; Benan Eres, Gülden Kurt Gevinç, Deniz Gedizlioğlu, Yordam Kitap, 2019, 720 Sayfa.