Anket sonucu: AKP'li seçmen partiden uzaklaşıyor!

Anketteki verilere göre seçmenlerin AKP’den açık bir şekilde uzaklaştığı görülüyor ancak bu seçmenin henüz başka bir partiye de yönelmediği görülüyor.02-06-2020 18:36

Metropoll araştırma şirketinin yaptığı anketle, kararsız seçmenlerin yüzde 28,8’inin daha önce AKP’ye oy vermiş olan kişilerden oluştuğu ortaya çıktı.

Son birkaç yıldır kendisini iyiden iyiye hissettiren ekonomik kriz, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla iktidarın patronlara koruyucu önlemler alması sonucu halk nezdinde daha da derinleşti. Bu süreçte gündeme gelen erken seçim tartışmaları sürerken, Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı ankette sorulan “Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna gelen yanıtlarda kararsız olan seçmenin yüzde 28,8’ini, 2018 Haziran seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenler oluşturdu.

Anketteki verilere göre seçmenlerin AKP’den açık bir şekilde uzaklaştığı görülüyor ancak bu seçmenin henüz başka bir partiye de yönelmediği görülüyor.

2018 Haziran seçimlerinde AKP dışındaki partilere oy vermiş, şimdi ise kararsız olduğunu beyan eden seçmenlerin yüzde 12,7’si CHP’ye, yüzde 6,8’i MHP’ye, yüzde 6,9’u HDP’ye, yüzde 4,1’i de İYİ Partiye oy vermiş.

Metropoll Araştırma Şirketi, verileri paylaştığı açıklaması şöyle:

“Mayıs 2020 ölçümüne göre bu Pazar erken bir milletvekili seçimi olsa kararsız, cevapsız ve sandığı protesto edeceğini belirten seçmenlerin %29’unun AKP, %13’ünün CHP, %7’sinin MHP ve HDP, %4’ünün İYİ Parti kaynaklı olduğu gözlenmektedir. AK Parti’ye oy veren seçmenlerin kararsızlara doğru önemli ölçüde kaydığı görülmektedir ve Mayıs ayında bu oran %29’a yükselmiştir. Bu da AKP seçmen kitlesinin partisinden uzaklaşmaya başladığına işaret etmektedir ancak eldeki veriden bu kişilerin başka bir partiye de gitmediği anlaşılmaktadır.”