Ankara'nın tarihi yerleri Medipol'e peşkeş çekiliyor

TCDD Misafirhanesi’nin ve AOÇ arazisinin ardından tarihi TCDD Müzesi binasının da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı.29-07-2019 10:24

TCDD Misafirhanesi’nin ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin ardından 1927 yılında yapılan 92 yıllık tarihi TCDD Müzesi binasının da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesi’ne verildiği ortaya çıktı. 

MÜZEDE SERGİLENENLER İZMİR’E GÖNDERİLDİ

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, TCDD’nin tarihi binalarının Ankara Medipol Üniversitesi’ne verilmesini değerlendiren Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) eski Genel Başkanı Yavuz Demirkol şunları söyledi:

“80’li yılların sonunda TCDD’nin müze ve sanat galerisi olarak kullandığı binanın ikinci katında TCDD’nin kuruluşundan bugüne dek kullandığı araç gereçler sergilenmekteydi. Bina üniversiteye verilmek üzere boşaltıldığında sergilenen araç gereçler İzmir Demiryolları Müzesi’ne gönderildi. Biz demiryolcular açısından Ankara Tren Garı’nın tarihsel bir önemi var.

TCDD ÇALIŞANLARI ŞEHRİN DIŞINA GÖNDERİLDİ

Bizim için Gar’ın anlamı farklıdır, biz 10 Ekim’de orada üyelerimizi kaybettik. Ayrıca tarihsel kimliği olduğu için de korunması gereken bir yer. TCDD alanı üniversite olacak bir yer değildir ve kampüs yapısı da bulunmuyor. TCDD çalışanlarının çocukları için mevcuttaki kreşin kapatıldığı ve bu yıl öğrenci almayacağı açıklandı. TCDD’de çalışanları şehrin dışındaki Marşandiz’e gönderildi. Binalar üniversiteye verildiği için çalışanlar da mağdur edildi. Etimesgut’ta bulunun lojman inşaatı tamamlandığında da merkezdeki lojmanların boşaltılacağı iddia edildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kapsamındaki hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alan da Medipol’un kurucu vakfı TEBA Vakfı’na verilmişti.