Ankara’da yargı mensupları ve bürokratların karıştığı dev arsa vurgunu!

Başkentte 19 futbol sahası büyüklüğünde bir arsanın düşük bedelle bir firmaya peşkeş çekildiği, firmanın söz konusu arsayı savcı, hakim ve bürokratların kurucu üyesi olduğu bir kooperatife burayı tescil ettirdiği ortaya çıktı.14-12-2017 07:37

İleri Haber

Ankara’nın göbeğinde 19 futbol sahası büyüklüğünde bir arsanın düşük bedelle Söğüt İnşaat'a satıldığı, inşaat firmasının ise savcı, hakim ve bürokratların kurucu üyesi olduğu bir kooperatife burayı tescil ettirdiği ortaya çıktı.

Etlik'te yapımı devam eden şehrin göbeğindeki 141 bin 966 metrekarelik arsanın, son 8 yılda 4 imar değişikliğine uğradığını açıklayan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde 5. değişikliğin gündeme geleceğini söyledi.

19 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Hakverdi, 19 futbol sahası büyüklüğündeki bu arsanın, emsalinin Haziran 2016'da 2 olarak belirlendiğini, yüksekliğin serbest bırakıldığını, konut, ticaret, otel kullanımı amacıyla AKP’li üyeler tarafından imar değişikliğinin kabul edildiğine dikkat çekti.

DEV VURGUN: DEĞERİ 2,5 MİLYAR OLAN ARSA 430 MİLYONA SATILDI

Asıl değeri 2,5 milyar lira olan bu arsanın, belediye kararıyla 15 Haziran 2017'de, 430 milyon lira bedelle, Ankara Büyükşehir Belediyesinin ihalelerinin neredeyse tamamını alan Söğüt İnşaat'a satıldığını iddia eden CHP'li Hakverdi, söz konusu firmanın daha sonra belediyeye başvurarak arsanın S.S Yenişehir Ankara Konut Yapı Kooperatifine tescilini istediğini anlattı. 

EN KÖTÜ DAİRE 1 MİLYON LİRA DEĞERİNDE

Söğüt İnşaat'ın yapı kooperatifiyle kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptığını ifade eden Hakverdi, buraya yaklaşık 2 bin 500 konut inşa edileceğini, en kötü dairenin 1 milyon lira değerinde olacağını ifade etti.

KOOPERATİFİN ‘AĞIR’ ÜYELERİ

Hakverdi, kooperatif üyelerinin her bir daire için 385 bin lira ödeyeceğini söyleyerek, kooperatifin kurucu üyeleri arasında yüksek yargı mensupları ile bürokratların olduğunu ileri sürdü. Hakverdi'nin söz konusu yargu mensupları ve bürokratlara ilişkin verdiği bilgiler şöyle: “Bu kooperatif 19.04.2017 tarihinde yani Söğüt inşaat arsayı almadan sadece 2 ay önce kurulur. Bu arsa ihalesinin Söğüt inşaata kalacağı kooperatif kurucularına malum olmuştur! Kooperatif Nisan 2017’de kurulur, Haziran ayında arsa dolmuşçu Mustafa’ya ihale edilir, dolmuşçu Mustafa da yine bundan iki ay sonra arsayı kooperatife satış vaadi ile devreder.  Parselci Melih’i biliyoruz, dolmuşçu Mustafa’yı da biliyoruz peki bu kooperatifte kimler var bir de ona bakalım.

Yıldırım Bozbıyık Kurucu Üye ve yönetim kurulu Başkanı: Gelir İdaresi Başkanlığı Başkan Yardımcısı

Musa Kanıcı Kurucu Üye: Cumhuriyet savcısı HSK bir önceki dönem genel sekreter yardımcısı

Tamer Isır Kurucu Üye: Albay, Genel Kurmay Başkanlığı Askeri Savcısı

Bekir Çağlar, Kurucu Üye ve muhasip üye: Hakim, Anayasa Mahkemesi Raportörü

Bülent Yetkin Kurucu üye: Hakim, Vergi Mahkemesi Üyesi

Mahmut Akgün, Kurucu Üye: Hakim, HSK Genel Sekreter Yardımcısı

Ahmet Karayiğit Kurucu Üye: Başbakanlık Etik Kurul Üyesi, Cumhurbaşkanlığı Baş Hukuk Danışmanı

Samir Altunkaynak Başkan Yardımcısı: Başbakanlık Avukatı, Hukuk ve Değişim Derneği Başkanı, Türk Maarif Vakfı Denetim Kurulu Üyesi, AKP Doğu Anadolu Bölgesinden Sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı.

Tekman Savaş Nemli Başkan Yardımcısı: Eski Ankara 1. Ağır Ceza Dairesi Başkanı ve Yargıtay Üyesi”

‘SİZ O MAKAMI BU ETİK ÜZERİNE Mİ KURUYORSUNUZ’

Siz bu ülkenin savcısı, hakimi, askerisiniz. Bu ülke vatandaşlarının hakkını hukukunu korumak savunmakla görevlisiniz. Sizlerin bu Melih’in ihale kralı, Söğüt İnşaatla, milyoner olmuş bu dolmuşçu Mustafa ile ne işiniz olur. Siz bu devletin hakim, savcı ve askerisiniz. Sizin AKP’nin seçim işleri sorumlusuyla nasıl bir ortaklığınız olur. E diyeceksiniz ki her şey prosedürüne uygun. Kanun adamlarısınız her şeyi prosedürüne uydurmak sizin için kolay. Ama prosedüre uysa da kamu vicdanına hukuk etiğine uyar mı bu? Bu kooperatif kurucularından biri Başbakanlık Etik Kurulu Üyesi. Siz bu ülkenin başbakanlık makamını bu etik üzerine mi kuruyorsunuz. Tüm bu imar planlarını, ihale süreçlerini ve bu sürece ortak olan kooperatif yönetim kurulunu halkımızın vicdanına havale ediyorum. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamına atanan Sayın Mustafa Tuna’ya seslenmek istiyorum. Daha iki gün önce, belediyenin İmar ve Şehircilik dairesi başkanı bu kooperatifin yazılı talebi üzerine 1/25.000’lik planda tadilat yapılarak turizm ibaresinin eklenmesi istemektedir!!! Sayın Mustafa Tuna bu pisliği temizlemek artık senin boynunun borcudur. Bu sürecin vebali artık sizin de üzerinizdedir.”

ADRESE TESLİM VURGUN: ANKARA’DA SÖĞÜT İNŞAAT TEKELİ

Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) daha önce mevzuata aykırı yapıldığı gerekçesiyle iptal ettiği ihaleleri tek başına almasıyla da bilinen, bir çok firmanın Kamu İhale Kurumu'na (KİK) şikayette bulunarak ihale şartnamelerinin bu firmaya özel hazırlandığı belirtilen Söğüt İnşaat, Melih Gökçek döneminde belediye ile olan ‘sıkı ilişkileri’ ile biliniyor.

Ankara'daki neredeyse tüm yol ve köprü ihalelerini tek başına girip kazanan, tartışmalı ODTÜ yolu da dahil devletten milyarlarca liralık ihale alan Söğüt İnşaat'ın SGK'dan sahte ‘borcu yoktur' yazısı aldığı da ortaya çıkmıştı. Firmanın sahte belge aldığını da dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu açıklamıştı.