Ankara’da SGK’nin iki iş yerinde koronavirüs alarmı: 'Testlerde kurum içi ayrımcılık yapılıyor'

SGK Genel Müdürlüğü ve SGK Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ndeki iki kamu emekçisinde koronavirüs tespit edilmesinin ardından emekçiler, testlerde kurum içi ayrımcılık yapıldığını söyledi.26-06-2020 13:27

AKP'nin normalleşme adımları kapsamında yeni tio koronavirüs (Covid-19) önlemlerinin kaldırılması nedeniyle günlük vaka artışındaki dalgalanmalar devam ediyor. Ankara’da bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Müdürlüğü ve SGK Sıhhiye Sosyal Güvenlik Merkezi’ndeki iki kamu emekçisinde koronavirüs tespit edildi.

Yaşananları Evrensel'e aktaran SGK emekçileri, Sıhhiye’de iş yerinde koronavirüs tespit edilen arkadaşları ile aynı odadakilerin karantinaya alındığını ama çalışmanın eskisi gibi sürdüğünü anlattı. Ardından iş yerinde dezenfekte çalışmasının yapıldığını ama kaygılarını gidermediğini anlatan bir SGK emekçisi, “Ankara’nın merkezinde bulunmamız nedeniyle bizim merkeze günde 2 bine yakın insan geliyor. Ancak bu kadar yoğun ve çok kişiye hizmet veren bir kamu kurumu olmasına rağmen alınan önlemler yeterli değil. Vatandaş ile bizim aramızda fiziki mesafeyi korumak için plastik bir koruyucu bile hala konulmadı” dedi.

'KURUM İÇİ AYRIMCILIK YAPILIYOR'

Genel Müdürlükte koronavirüs çıkan çalışanın yurt dışı emeklilik işlemlerinin yapıldığı daire çalıştığı için çok fazla temasının olmadığını analtan SGK emekçileri, önlemler noktasında kurum içi ayrımcılık yapıldığını da söylüyor. Genel Müdürlüklerde ve kurum başkanlığında testlerin yapıldığını ancak şubelerde yapılmadığını anlatan emekçiler, özellikle kurum yöneticilerinin çalıştığı iş yerlerinde test yapıldığını iddia etti.

'TÜM KURUMA TEST YAPMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL'

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Ercan Erdoğan, iş yerlerinde odaların küçük olması ve çalışma temposu nedeniyle fiziksel mesafe koşullarının olmadığını söyledi. Tüm kurumdakilere test yapılarak durumun yaygın bir şekilde tespit edilmesini istediklerini belirten Erdoğan, ancak bunun da Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından karşılanmadığını söyledi. SGK Ankara İl Müdürüyle görüştükleri ve maske verilmesi konusunda baz iş yerlerinde yaşanan sorunları çözdüklerini belirten Erdoğan, il müdürünün “Bizim görevimiz koronavirüsün çıktığı katları karantinaya almak ama tüm kuruma test yapmamız mümkün değil” dediğini anlattı. Erdoğan, bir süredir bazı genel müdürlüklere test yapıldığını fakat yeterli olmadığını söyledi.