Ankara'da 120 kişilik Gezi soruşturması

Aradan 5 yıl geçmesine rağmen, AKP'nin Gezi'den suç örgütü çıkarma çabaları devam ediyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 120 kişilik bir soruşturma listesi oluşturulduğu ortaya çıktı.04-12-2018 16:27

AKP'nin Gezi soruşturmaları furyası devam ediyor. Ankara'da 2013 yılında soruşturma başlatılan 58 kişilik listenin ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nun 120 kişi için 6 ayrı dava açtığı öğrenildi.

63 kişi hakında düzenlenen iddianamede ise ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamaları yöneltildi. 

İddianamede suçlama tarihi 2 Haziran 2013 olarak yer alırken, yaklaşık 600 kişi hakkında soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

POLİSLER İÇİN AYRI SORUŞTURMA HAZIRLANDI

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre iddianamede, TEM Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan fezlekede bazı polis memurlarının yaralanması nedeniyle müşteki olarak gösterildiği, ancak polislerin hangi eylemlerde yaralandıklarının tespit edilmediği, bu nedenle müşteki polis memurlarını darp ettiği ileri sürülen kişilerle ilgili soruşturmanın ayrı bir dosya üzerinden sürdüğü belirtildi.