Ankara: Yunanistan ile ön koşulsuz diyaloğa hazırız

Dışişleri Bakanlığı, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Yunanistan ve Türkiye arasında 'teknik görüşme' yapılacak sözlerinin ardından bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Yunanistan ile ön koşulsuz diyaloğa hazır olunduğu belirtildi.04-09-2020 23:20

Dışişleri Bakanlığı, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Türkiye ile Yunanistan çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak için teknik görüşme yapma kararı" sözlerinin ardından bugün bir açıklama yayınlayarak, Yunanistan'ın Stoltenberg'in inisiyatifine destek vermesini istediklerini söyledi. 

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır.

Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur.

Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz.

Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz.