Ankara Valiliği, iklim krizi ve ekolojik yıkıma karşı mitingi yasakladı

26 Ekim’de Tandoğan Meydanı’ndan yapılması planlanan “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” mitingi Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.25-10-2019 20:00

Ekoloji Birliği'nin 26 Ekim’de Tandoğan Meydanı’ndan yapmayı planladığı “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” mitingi Ankara Valiliği tarafından yasaklandı.

Ankara Valiliği tarafından yasaklanan mitinge ilişkin kararı Twitter’dan duyuran Ekoloji Birliği, “Yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu anti demokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz! Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır” dedi.

Ekoloji Birliği, yapılacak miting öncesinde yayınladığı çağrıda “Altın madenciliğine, nükleer ve termik santrallere, HES’lere, RES’lere, JES’lere, taş ocaklarına; denizlerin, göllerin, derelerin kirletilmesine dur demeye geliyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Birlik taleplerini ise şu şekilde sıralamıştı:

- Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santrallar, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balıkçiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi  iklim krizine  ve tüm ekolojik yıkıma yol açan  tüm  talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulması.

- Halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmaması.

- Bu yıkım ve talan projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesi

Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılması.

YASAKLAMAYA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Ekoloji Birliği, Ankara Valiliği'nin yasaklamasına karşı Kadıköy'de bir basın açıklaması düzenleyeceğini duyurdu. Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ekoloji Birliği'nin Ankara'da 26 Ekim'de yapacağı "İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma #DURdiyoruz!" mitingi Ankara Valiliği tarafından son ana kadar bekletilerek son günde yasaklanmıştır. Yaşamı ve doğamızı savunma hakkımıza yasak getiren bu anlayışı kınıyor ve protesto ediyoruz. Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı gasp eden, bizi ekolojik çöküşe götüren rantçı ve yağmacı politikalara karşı herkesi 26 Ekim Cumartesi (yarın) saat 13.00'da Kadıköy İskelesi önündeki basın açıklamasına davet ediyoruz."