Ankara Valiliği geçen sene oynanan oyunu yeni sanıp yasakladı

Ankara Valiliği geçen sahnelenen ‘Sadece Diktatör’ oyununu yeni sanıp süresiz olarak yasakladı.22-01-2018 10:34

İleri Haber

Onur Orhan'ın yazdığı, Caner Erdem'in yönettiği ve Barış Atay'ın sahnelediği "Sadece Diktatör" oyunu Ankara Valiliğince süresiz olarak yasaklandı.

Ancak valiliğin yasakladığı oyunun 28 Ocak 2017'de oynandığı ortaya çıktı.

Ankara Valiliğinin açıklamasında etkinliğin bilgisine sosyal medya üzerinden ulaşıldığı ifade edilmişti.

'YASAKLAMIŞSINIZ DA OLMAMIŞ'

Barış Atay yasaklanan söz konusu oyunu geçen sene oynadığını belirterek, " Yasaklamışsınız da o yasak olmamış @AnkaraValiligi Neyi, niçin yaptığınızdan o kadar haberiniz yok ki “geçen yıl oynadığım” temsili bu yıl oynayacağımı sanıp yasaklamışsınız. Sizi acar, çılgın dedektifler sizi :)" dedi.

Kararı ti'ye alan Atay, Ankara Valiliğine seslenerek, "Yeni bir komedi oyunu düşünüyoruz. Yetenekli komedyenler lazım. Oynar mısınız?" ve "Ankara genelinde çay, kahve içmemi de yasaklasaydınız :)" şeklinde paylaşımlar da bulundu.

Oyun daha önce Artvin'de ve Kadıköy Emek Sahnesi'nde de yasaklanmıştı.

Kadıköy Emek Tiyatrosu da yasak kararına ilişkin, "Yazacak bir şey bulamadık Ankara'ya turnemiz yok." paylaşımında bulundu.

Ankara Valiliği’nden yapılan yasağa ilişkin açıklama şöyle:

"Çeşitli sosyal, yazılı ve görsel medya organlarından; Barış Atay tarafından 28.01.2018 günü Çankaya ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ali Doğan Sahnesi’nde “Sadece Diktatör” adlı tek kişilik tiyatro oyunu sahneleneceğine dair paylaşımlarda bulunulduğu bilgisi elde edilmiştir.

Söz konusu paylaşımlarla, halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği; bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda “Sadece Diktatör” adlı tiyatro organizasyonuna katılacak grup ve şahıslara yönelik bazı kesimler tarafından birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle “Sadece Diktatör” adlı tiyatro organizasyonu, Barış Atay isimli şahıs ile çeşitli kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri organizesinde ilimizin muhtelif yerlerinde, salonlarında yapılacak birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren tiyatro, panel, söyleşi, sinema, sine vizyon, sergi vb. eylem ve etkinlikler, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/c maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17’nci maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/f-h maddesi hükümleri doğrultusunda Ankara Valiliğince süresiz olarak yasaklanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."