Ankara Üniversitesi, sosyal medyadaki 'koronavirüs brifingi' videosu için yaptığı açıklamada uzmanı hedef aldı!

Ankara Üniversitesi, sosyal medyada yayılan ve bir uzmanın koronavirüs salgını konusunda verdiği brifing sırasında çekilen videoya ilişkin açıklama yaparak uzmanı suçladı. Sosyal medyada üniversitenin suçlamalarına tepki gösterilirken, öğrenciler ise uzmana destek açıklaması yaptı.19-03-2020 11:28

Sosyal medyada yayılan ve bir uzmanın, sağlık çalışanlarına yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını konusunda verdiği brifing sırasında çekilen videoya ilişkin Ankara Üniversitesi’nden açıklama geldi.

Ankara Üniversitesi, bugün sosyal medyada İbni Sina Hastanesi'nde çekildiği ileri sürülen ve bir uzman doktorun "Aslında baya kontrollü gidiliyordu ama umre işi mahvetti. Artık binleri bulmaya başladı vakalar" ifadelerini kullandığı video hakkında açıklama yaptı.

Konuyla ilgili incelemenin başlatıldığı belirtilen paylaşımda Uz. Dr. Güle Çınar'ın ifadelerine yer verilirken, başhekimlik açıklamasında, “Konuyla ilgili inceleme başlatılmış olup gerekli uyarılar yapılmıştır” denildi.

Brifing sırasında gizli şekilde çekildiği görülen görüntülerde bir kadın doktor, maske ve malzeme kullanımı konusunda uyarılarda bulunuyor ve durumun kötü gittiğini belirterek, “Umre işi mahvetti. Şu an vaka sayısı binleri bulmaya başladı. Söylendiği gibi yüzler falan değil” diyor.​

Konuşmanın görüntülere yansıyan kısmı şu şekilde:

"Kendinizi nasıl güvende hissedecekseniz öyle davranın ama malzemeleri çok dikkatli kullanmamız lazım çünkü görünüşe göre kötü başladık ve nasıl gideceğini bilmiyoruz. İtalya olmamayı umut ediyoruz. Aslında baya bir kontrollü gidiliyordu ama Umre işi mahvetti. Artık binlerle konuşabilirz vaka sayısını. Binleri bulmaya başladı çünkü vakalar. Söylendiği gibi öyle yüzlerde falan değiliz artık.

İstanbul çok fena, Ankara da fena başladı. Doğuda da var. Van'da da var. Kayseri'de var. Yurtdışından gelenler var. Önce kendimizi koruyacağız. Servislerde çalışacak olanlar için söylüyorum onların N95 tipi maske takmasına gerek yok ancak ne zaman ki hastaya aspirasyon gerekir o zaman..."

ANKARA TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN DOKTOR ÇINAR'A DESTEK

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi'nde görevli Doktor Güle Çınar'ı hedef alan Başhekimlik açıklaması tepki çekerken, Çınar'a sosyal medyanın yanı sıra bir destek de öğrencilerinden geldi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 6 öğrencileri bir açıklama yaparak Çınar'a destek verdi. Açıklamada, görüntülerin gizli olarak kaydedildiği ve kesildiği belirtilirken, Çınar'ın salgın sürecinde gece gündüz demeden çalıştığı vurgulandı.

Açıklama şu şekilde: