Ankara tren faciasının nedeni belli oldu: Tamamlanmadan açılmış

9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara tren faciasına ilişkin tamamlanan bilirkişi raporunda, kazanın temel sebebinin yolun imalatının vaktinde bitmeden, proje tamamlanmadan ve gerekli zaman tanınmadan trenin işletmeye açılması olduğu belirtildi.04-07-2019 11:54

Ankara'da 13 Aralık 2018 tarihinde 9 kişinin hayatını kaybettiği Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasına ilişkin soruşturmada görevlendirilen bilirkişiler, 10 klasör soruşturma dosyasını inceleyerek, raporlarını tamamladı. Raporda, kazanın temel sebebinin yolun imalatının vaktinde bitmeden, proje tamamlanmadan ve gerekli zaman tanınmadan trenin işletmeye açılması olduğu belirtiliyor. 

HAT TAMAMLANMADAN AÇILMIŞ!

Savcılığa sunulan raporda kazanın 3 ‘kök’ nedeni bulunduğu belirtildi. Raporda, “Yolun imalatı vaktinde tamamlanmamış, proje kapsamı bitmemiş ve gerekli zaman tanınmadan işletmeye açılmıştır. Ankara Sincan hızlı tren hattını imalat tamamlanmadan ERTMS/ETCS sistemi gerekleri olmadan işletmeye açtığı için TCDD Genel Müdürü İsa A. kusurludur. Kazanın birinci kök nedeni hattın eksilikler olduğu halde açılması, diğer bir ifadeyle, hattın açılması için acele edilmesidir. Eğer hat projede belirtildiği şekilde tamamlanıp açılsaydı, bu raporda dile getirilen hiçbir kusur olmayacak ve kimse kusurlu bulunmayacaktı” denildi.

YANLIŞ TRAFİK SİSTEMİ KURULMUŞ

Trafik yönetim sistemine de dikkat çekilen raporda, “Yanlış bir trafik yönetim sistemi kurulmasının kazanın ikinci kök nedeni kanaati oluşmuştur” ifadeleri kullanıldı. 

MANEVRALARIN DOĞUDAN BATIYA ALINMASI KAZA SEBEPLERİNDEN

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre raporda, YHT manevralarının doğudan batıya kaydırılmasından 4 gün sonra kaza meydana geldiği de hatırlatılarak “Manevraların doğudan batıya alınması kazanın üçüncü kök nedenidir” değerlendirilmesi yapıldı. Raporda, “Gerekli tedbirleri almayan kusurlular araştırılmalıdır. Bu nedenle TCDD Genel Müdürü EKAY Daire Başkanı Tuna A. kusurludur” tespiti de yapıldı.