Ankara Şehir Hastanesi’nde ‘ilaç yok’ demek yasak

Ankara Şehir Hastanesi’nde, eksiklik ve aksaklıkları dile getiren sağlık çalışanlarına ‘gizlilik sözleşmesi’ aracıyla yasak konmasının planlandığı iddia edildi.09-12-2019 09:22

Ankara Şehir Hastanesi, hizmete açıldığından bu yana sık sık yaşanan eksiklik ve aksaklıklarla gündeme gelirken, bunları dile getiren sağlık çalışanlarına da ‘gizlilik sözleşmesi’ aracıyla yasak konması planlanıyor. Zorla imzalatılan sözleşmede ‘personelin çalışma süresi içerisinde yapmış olduğu işler’ tamamen gizlilik kapsamına alınıyor. Buna göre sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınlarına ‘İlaç yok’, ‘Ameliyat malzemesi yok’, ‘Şu işlemi yapamıyoruz’ ve ‘Bu işlem yanlış yapıldı’ gibi açıklamaları gizlilik kapsamında olduğu için açıklayamayacak.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, hastanede çalışan sağlık personeline imzalatılan sözleşmeye göre, kuruma ait gizli kalması gereken bilgiler; ‘mali bilgiler, çalışan bilgileri, sistem bilgileri ve çalışılan süre içinde derlenen tüm bilgiler, materyaller, programlar ve dokümanlar, bilgisayar sistemleri içerisinde saklanan veriler, donanım/yazılım ve tüm diğer düzenleme ve uygulamalar ile personelin çalışma süresi içinde yapmış olduğu işler’ diye sıralanıyor.

‘HASTANELER ŞİRKET DEĞİLDİR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, sözleşmenin iş barışı ve hekim-hasta ilişkisini zedelediğini ifade etti.

İlgezdi, söz konusu sözleşmenin Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmışsa ‘tam bir skandal’ olduğunu, eğer hastaneyi işleten firma tarafından Sağlık Bakanlığı’nın tüzel kişiliği kullanılarak hazırlanmışsa da bunun ciddi bir suç olduğunu vurguladı.

CHP’li İlgezdi, uygulamanın Anayasa’ya aykırı olmasının yanısıra sağlık emekçileri üzerinde bir baskı aracı olduğunu vurgulayarak “Açıkça uyarıyorum, hastaneler şirket değildir! Hekimler ve sağlık çalışanları da şirket elemanı değildir” ifadelerini kullandı.