'Ankara Numune'nin arazisi Sağlık Bakanı'na gidecek' iddiası

Kapatılan Ankara Numune’nin arazisinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne devredilmek istendiği iddia edildi.01-07-2019 08:48

Kapatılan Ankara Numune Hastanesi arazisinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi’ne devredilmek istendiği iddia edildi. Koca, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın doktoru olarak biliniyor.

Bir diğer önemli iddia da, kurulması planlanan Ankara Sağlık Vadisi’nden bedelsiz olarak 600 dönüm arsa, ayrıca üç kamu bankasından 900 milyon dolar kredinin Medipol Grubu’na verilmesi.

'BÖYLE BİR ŞEY DÜŞÜNÜLÜYORSA VAZGEÇSİNLER'

CHP Milletvekili Dr. Murat Emir, “Numune Hastanesi arazisinin özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da yöneticisi olduğu Medipol Üniversitesi’ne verileceği konusunda duyumlar kulağımıza gelmektedir. Böyle bir şey düşünülüyorsa vazgeçmelerini tavsiye ederiz. Sayın bakan mevcut ve çok iyi çalışan bir hastaneyi kapatıp yerine kendisi özel hastane yaptırırsa, bunu kimseye anlatamaz” dedi. 

ŞEHİR HASTANELERİ AÇILINCA... 

Cumhuriyet'ten Sibel Bahçetepe'nin haberine göre, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “en büyük hayalim” dediği şehir hastaneleri projeleri devreye girerken, beraberinde tartışmaları da getirdi. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin açılmasının ardından, önce Bilkent Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yüksek İhtisas Hastanesi’nin kapandı, ardından da Ankara Numune Hastanesi’nin kapısına kilit vuruldu. Tabipler odaları hastanelerin kapanmasına tepki gösterirken; kapanan hastane arazilerinde de büyük rantların döneceği endişesini taşıdıklarını söylemişti.

ARAZİ VE KREDİ 'KOLAYLIĞI'

İddialara göre, Numune Hastanesi arazisi Medipol Üniversitesi’ne verildi. Bir başka iddia ise Ankara Sağlık Vadisi’nden Medipol Grubu’na bedelsiz 600 dönüm arsa, ayrıca üç kamu bankasından 900 milyon dolar kredi verildiği yönünde. Halk Bankası’ndan 350 milyon dolar, Ziraat Bankası’ndan 350 milyon dolar ve Vakıfbank’tan 200 milyon dolar düşük faizli kredi sağlanan Medipol Grubu’nun devletten bedelsiz aldığı araziye yatırım yapacağı duyumlar arasında. Bakan Koca, 12 Mart’ta yaptığı açıklamada Ankara’da bir Sağlık Vadisi kuracaklarını ve arazi işlemlerini de tamamladıklarını duyurmuştu. Numune Hastanesi’ne ilişkin iddiaları gündeme getiren CHP’li Emir, “Sayın bakan mevcut ve çok iyi çalışan bir hastaneyi kapatıp yerine kendisi özel hastane yaptırırsa, bunu kimseye anlatamaz” dedi. Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Emir, “Gerek Ankara Şehir Hastanesi’ne, gerekse kapatılan hastanelere yönelik pek çok soru, kamuoyunda yanıt beklemektedir. Geride bıraktığımız süre içinde 24 Ocak, 15 Şubat, 18 Mart 2019 tarihlerinde Bilkent’teki şehir hastanesi ile ilgili ve birçoğu ‘skandal’ olarak nitelendirebileceğimiz konu başlıkları ile ilgili sunduğum önergelere yanıt verilmediği gibi, 15 Şubat ve 27 Mayıs 2019 tarihlerindeki kapatılan hastanelerin tıbbi cihazlarının, taşınmazların, personelinin ve arazilerinin durumuna ilişkin önergelerime de yanıt gelmemiştir” değerlendirmesini yaptı.