Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'li Dilan Taşdemir hakkında soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Irak'ın Gara bölgesine gittiğini öne sürdüğü HDP'li Dilan Taşdemir hakkında silahlı terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla soruşturma başlattı.21-02-2021 09:35

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada HDP Ağrı Milletvekili DilanTaşdemir’in Irak’ın kuzeyinde yer alan Gara bölgesine gittiğini öne sürmüştü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Soylu'nun hedef gösterdiği Taşdemir hakkında 'silahlı terör örgütü üyesi olmak' iddiasıyla soruşturma başlattı. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya dair şu açıklamayı yaptı:

"20.02.2021 tarihinde ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan programda, PKK/KCK silahlı terör örgütü mensuplarının bulunduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından operasyon yapılan Irak’ın Gara bölgesine gittiği açıklanan Halkların Demokratik Partisi 27. Dönem Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir hakkında, yapılan açıklamalar ihbar kabul edilerek 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 314/2 maddesi kapsamında Silahlı Terör Örgütü Üyesi Olmak suçundan soruşturma başlatılmıştır."

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün akşam yaptığı açıklamada HDP’li Taşdemir’in Irak’ın kuzeyinde yer alan Gara bölgesine gittiğine dair bir açıklama yapmıştı. Soylu, bu iddiayı teslim olan bir PKK’linin dile getirdiğini söylemişti.

A Haber'de konuşan Süleyman Soylu şu ifadeleri kullanmıştı:

"Onu arıyor diyor ki 'Ben terör örgütüne katılmak istiyorum, sizin telefonunuzu bana verdiler. Söylediği cümle şu 'Benim başımı belaya mı koyacaksın, telefonda böyle şeyleri konuşma, şuraya gel.' Onun evinde biraz kalıyor ve ardından onun yol göstermesiyle terör örgütüne katılıyor. Zaten birçoğunun böyle olduğunu bu yöntemlerle ya ilçe başkanları ya il başkanları il yöneticileri ya belediye başkanları ya belediye meclis üyeleri, bunlarla beraber, açık alan yapılanmalarıyla bunu gerçekleştiriyorlar. Ardından Gara'da eğitimlerini alıyor. Bazen Mahmur'a gidiyor bazen geliyor. En nihayetinde Gara'dan Mahmur'a gidileceği söyleniyor. Sivil kıyafetli olan ve birkaç zamandır da orada kaldığını gördüğü birisiyle beraber arabaya biniyorlar Gara'da. İşte ne kadar kaldığını söyledikten sonra yanındaki 'Bunu tanıdın mı?' diyor. 'Hayır tanımadım.' diyor. 'Bu Dilan Dirayet Taşdemir.' diyor. HDP Ağrı Milletvekili. Gara'ya geliyor. Gara'da kaldıktan sonra Mahmur'a geçiyor. Mahmur'a da bu arabayla beraber gidiyorlar."

Soylu'nun Gara'ya gittiğini öne sürdüğü HDP'li Taşdemir ise, "Bu ülkenin İçişleri Bakanı güya bir kişinin anlatımlarına dayanarak ismimi veren bir açıklama yaptı. Bunun kocaman bir yalan ve iftira olduğunu göstereceğiz" demişti.