Ankara Barosu’ndan Albayrak Grubu’nun hilafet çağrısına suç duyurusu

Ankara Barosu, Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp ibadete açılması sonrası Albayrak Grubu’nun yaptığı hilafet çağrısı hakkında suç duyurusunda bulundu.28-07-2020 11:29

Ankara Barosu, AKP iktidarına yakın Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin hilafet çağrısıyla ilgili suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda çağrının anayasal düzeni ortadan kaldırmaya dönük bir isyana tahrik niteliğinde olduğuna dikkat çekildi.

Saray iktidarına yakın, Albayrak Medya Grubu’na bağlı Gerçek Hayat dergisinin Ayasofya’nın camiye dönüştürülüp ibadete açılması sonrası kapağından hilafet çağrısı yapması sosyal medyada büyük tepki doğururken, Ankara Barosu da harekete geçti.

Ankara Barosu, Gerçek Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer, derginin hilafet çağrılı kapağını paylaşan Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ve tespit edilecek diğer ilgililer hakkında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı silahlı isyana tahrik”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ve “kanunlara uymamaya tahrik” maddeleri kapsamında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Barosu yaptığı suç duyurusunda Anayasa’nın 2’nci ve 4’üncü maddelerine vurgu yaptı.

'SİLAHLI İSYANA TAHRİK'

Baronun açıklaması şu şekilde:

Anayasa’nın 4. maddesi uyarınca Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez. Dolayısıyla şüpheliler tarafından yapılan hilafet çağrısının hukuk içerisinde, silahsız ve barışçıl yollarla gerçekleşmesinin mümkün olmadığı değerlendirildiğinde, şüphelilerin eyleminin Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez hükümleri karşısında silahlı isyana tahrik niteliğinde olduğu açıktır.

Gerçek Hayat dergisinin yayınlanacak olan kapağında yapılan hilafet çağrısının demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik niteliğinde bir çağrı olduğu; ayrımcılığa davet edilerek halkın bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa ve Anayasa’nın değiştirilemez ve değiştirilmesi kabul edilemez hükümlerine aykırı davranmaya tahrik edildiği görülmektedir.

Şüpheliler, Twitter üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve kanunlara uymamaya tahrik suçlarını işlemiş olup, Gerçek Hayat dergisinin şikayete konu sayısının yayınlanması halinde şüphelilerin yanında yayın sorumluları hakkında da gerekli soruşturmanın yürütülerek cezalandırılmalarını talep zorunluluğu doğmuştur.