Ankara Barosu, Bakanlıklara sordu: ‘Kamudaki avukatlara 'paralel baro' dayatması doğru mu?’

Ankara Barosu tarafından konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, “Tüm Bakanlıklara yazı yazılarak bünyelerinde veya bağlı kamu kuruluşlarında çalışmakta olan kamu avukatları ve dışarıdan sözleşme ile çalışan avukatlara herhangi bir baroya katılmak için tavsiye ve telkinde bulunulup bulunulmadığı hususu ile ilgili 4982 sayılı yasa çerçevesinde bilgi edinme başvurusu yapılmıştır. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri yer aldı.07-10-2020 23:03

İleri Haber

Ankara’da yeni baro kuruluşu için kamu avukatlarına müracaat formu dayatmasına ilişkin Ankara Barosu tarafından yapılan açıklamada, Bakanlıklara yazı yazılarak kamu avukatları ve dışarıdan sözleşme ile çalışan avukatlara herhangi bir baroya katılmak için tavsiye ve telkinde bulunulup bulunulmadığı hususu hakkında bilgilendirme istenildiği belirtildi.

İktidarın ‘paralel baro’ düzenlemesi, yeni barolar için yeterli imza toplanamaması nedeniyle bir örnek hariç hayata geçirilemezken, İleri Haber’in ulaştığı bilgiler, Ankara’da yeni baro kuruluşu için kamu avukatlarına müracaat formu dayatması yapıldığını ortaya çıkarmıştı. Formun, yeni kurulmak istenen baronun Kurucular Kurulu’nda yer alan avukatlar tarafından değil, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Sağlık Bakanlığı gibi birçok kurum tarafından dağıtıldığı öğrenilmiş, bu girişimin, kamu avukatları arasında ‘fişlenme’ endişesine yol açtığı da iletilmişti.

ANKARA BAROSU: BİLGİ EDİNME BAŞVURUSU YAPILDI

Ankara Barosu tarafından konuya ilişkin bugün yapılan açıklamada, “Tüm Bakanlıklara yazı yazılarak bünyelerinde veya bağlı kamu kuruluşlarında çalışmakta olan kamu avukatları ve dışarıdan sözleşme ile çalışan avukatlara herhangi bir baroya katılmak için tavsiye ve telkinde bulunulup bulunulmadığı hususu ile ilgili 4982 sayılı yasa çerçevesinde bilgi edinme başvurusu yapılmıştır. Meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadeleri yer aldı.