Ankapark'ta tahliye süreci başladı: 750 milyon dolar çöpe gitti

Gökçek döneminde 750 milyon dolara yaptırılan Ankapark'ta, işletmeci şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon lirayı ödememesi üzerine, şirkete gönderilen son ihtarnameyle tahliye süreci başladı.21-11-2020 08:42

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) başkanı Melih Gökçek’in ''çılgın projesi'' Ankapark için işletmeci şirkete tanınan süre doldu. Güvenli olup olmadığı tartışmaları sürerken açılan ve ilgi çekmediği için batarak kapısına kilit vurulan tesisin belediyeye devrine ilişkin sürecin başladığı öğrenildi.

Gökçek döneminde yaptırılan ve 750 milyon dolara mâl olan Ankapark’ın ABB’ye devri için gün sayıldığı bildirildi. İşletmesi özel bir şirkette bulunan tesisin boşaltılması için şirkete tanınan yasal süre doldu. Yenimahalle Kaymakamlığı’nın Ankapark’ın ABB’ye devredilmesi için tahliye işlemlerini başlatmasının beklendiği belirtildi.

ÖDEME YAPMAYAN ŞİRKET İÇİN YASAL SÜRE DOLDU

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, ABB, açılışı Mart 2018’de yapılan ve bugüne kadar yalnızca yedi ay açık tutulan Ankapark için işletmeci şirkete 30 Nisan’da, “90 günlük fesih ihtarı” çekti. Şirketin belediyeye ödemesi gereken 26 milyon TL’yi ödememesi üzerine çekilen ihtarın süresi de önceki günlerde bitti. Şirketin yasal süre içinde tesisi boşaltmaması üzerine ABB yönetimi, tahliye için son ihtarnameyi gönderdi. Tahliyenin gerçekleşmemesi halinde 2885 Sayılı Kanun’un 75’inci maddesi gereğince tahliye işleminin, kaymakamlık yolu ile gerçekleştirileceği vurgulandı.

YAPILAR KORUNACAK

Edinilen bilgiye göre, Ankapark arazisinin nasıl değerlendirileceğine yönelik sivil toplum kuruluşlarının (STK), üniversitelerin, meslek odalarının ve yurttaşların görüşlerine başvurulacak. Tesisteki büyük yapılar, yıkımı fazladan maliyet gerektireceği için olduğu gibi korunacak.