Angela Merkel, 'önümüzde çok zor haftalar var' diyerek herkesi Covid-19 aşısı olmaya çağırdı

Angela Merkel, 'önümüzde çok zor haftalar var' diyerek herkesi Covid-19 aşısı olmaya çağırdı

"Önümüzde çok zor haftalar var" diyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir kez daha herkesi Covid-19 aşısı olmaya çağırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, haftalık videolu mesajında Almanya'da artan koronavirüs vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Önümüzde çok zor haftalar var" diye konuşan Almanya Başbakanı, bir kez daha herkesi koronavirüs aşısı olmaya çağırdı. Bir yıl önce de durumun çok ciddi olduğunu ancak şimdi aşılara ulaşma imkânı bulunduğunu hatırlatan Merkel, "Bu olanağı hemen kullanmalıyız, hızlı bir şekilde kullanmalıyız. Sizden rica ediyorum; siz de katılın ve yakınlarınızı, arkadaşlarınızı ikna etmeye çalışın" dedi.

ÜNİTELER DOLU

DW Türkçe'nin haberine göre, her koronavirüs hastasının en iyi şekilde tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, her hasta için de hastanelerde yer ve personel olması gerektiğini ifade etti. Angela Merkel, "Ancak tam da bu koronavirüsten ağır şekilde etkilenen bölgelerde mümkün değil. Üniteler dolu ve hastaların başka yerlere nakledilmesi gerekiyor. Ameliyatlar iptal ediliyor. Henüz geçen pandemi kışının etkilerini üzerinden atamamış olan doktorlar ve sağlık personeli sınırlarının eşiğine gelmiş durumda" dedi.

Almanya'da eyalet yönetimlerini bir kez daha birlikte hareket etmeye çağıran Merkel, "Federal yönetim ve eyalet yönetimlerinin ortak kurallar üzerinde anlaşmaları bize hep yardımcı oldu" dedi.

HIZLI HAREKET EDİLMELİ VURGUSU

Tazeleme aşısı olarak bilinen üçüncü doz aşıların önemine de dikkat çeken Almanya Başbakanı, bu konuda da hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı. Merkel ancak bu şekilde ağır sonbahar-kış dalgasını kırmanın mümkün olabileceğini söyledi.

Almanya'da uzmanlar hızla artan koronavirüs vakaları nedeniyle aşı olmamış kişilerin bu kış daha büyük bir risk ile karşı karşıya kalacağı uyarısı yapıyor.