Anayasa Profesörü Kaboğlu: Olağanüstü itiraz yolu mazbatanın verilmesine engel değil

CHP'li vekil ve Anayasa Profesörü olan İbrahim Kaboğlu, AKP’nin İstanbul için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusuna ilişkin "Olağanüstü itiraz yolu mazbatanın verilmesine engel değil" dedi.17-04-2019 08:33

CHP Milletvekili ve Anayasa Profesörü Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AKP’nin İstanbul için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu değerlendirerek olağanüstü itiraz süresinin dolduğunu, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) AKP’nin başvurusunu reddetmesi gerektiğini söyledi.

Hazal Ocak'ın sorularına yanıt veren Kaboğlu’nun Cumhuriyet'te yer alan açıklamaları şöyle: 

'İTİRAZ SÜRE YÖNÜNDEN REDDEDİLMELİDİR'

Mazbata verilmeden olağanüstü itiraz yapılabilir mi?

Olağanüstü itiraz, “tutanağın düzenlenmesinden sonra (7) gün içinde seçimin neticesine müessir olaylar ve haller sebiyle” yapılır. 298 sayılı yasa madde 130/3’ün bu amir hükmü gereğince, başvurunun, il birleştirme tutanağının düzenlendiği 1 Nisan’dan itibaren 7 gün içinde yapılması gerekiyordu. Bu nedenle, başvurunun reddi gerekir. Eğer, olağan başvuru yollarının beklenildiği öne sürülürse, bu durumda da süre koşulu gerçekleşmiş değildir; çünkü Maltepe sayımları nedeniyle olağan itirazlar henüz sonuçlanmış olmadığından, 7 günlük süre başlamış değildir. Zira, yasa maddesi açık olup herhangi bir istisnaya olanak tanımamaktadır. İtiraz süre yönünden reddedilmelidir.

'OLAĞANÜSTÜ BAŞVURU MAZBATANIN VERİLMESİNE ENGEL DEĞİL'

‘Mazbata verilmesin’ başvurusu yapılabilir mi?

Başvuru ile mazbata arasında doğrudan ilişki bulunmamaktadır. Mazbata, 1 Nisan tutanağını izleyen günlerde verilmeliydi; verilmediğine göre ve olağan başvuru yolları da oy farkını ortadan kaldırmadığına göre, Maltepe’deki sayımlar sonuçlanmak üzere olduğundan; İl Seçim Kurulu, yeni bir birleştirme tutanağı hazırladıktan sonra, mazbatayı gecikmeden vermesi gerekir. Zira, olağanüstü başvuru yolunun kullanılması, mazbatanın verilmesine engel değildir.