Anayasa Mahkemesi Dink ailesinin başvurusunu reddetti

AYM, Dink ailesinin 2016 yılında yaptığı başvuruyu reddetti. Ret gerekçesinde mahkeme sürecinin devam etmesi gösterildi.29-08-2019 19:03

Anayasa Mahkemesi (AYM), Dink Ailesi avukatlarının Hrant Dink cinayeti soruşturmasında bazı kamu görevlileri için ek soruşturma yapılması talebini reddetti.

Dink ailesi avukatları takipsizlik kararına yaptıkları itirazların da reddedilmesi üzerine 2016 yılında AYM’ye başvuruda bulunmuştu.

AYM başvuru hakkında 18 Temmuz’da karar verdi ve başvurunun kabul edilemez bulunduğunu açıkladı.

AYM’NİN GEREKÇESİ: MAHKEME DEVAM EDİYOR

Agos'un haberine göre, mahkeme sonuç bölümünde ise kararına gerekçe olarak Dink Cinayeti ile ilgili yargı sürecinin devam etmesini gösterdi.

Mahkeme kararının sonuç bölümünde şunlar dendi:

"Anayasa Mahkemesinin başvurucuların iddiaları hakkında sağlıklı bir değerlendirme yapabilmesi için somut olayın iç içe geçmiş yönlerini ilgilendiren ve devam etmekte olan ceza yargılamasının neticelenmesi, olay hakkında yürütülen adli sürecin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Böylelikle Anayasa Mahkemesi, somut olayın tüm yönlerine ilişkin olarak olayı ilk elden inceleyen soruşturma ve yargılama makamlarının elde ettiği bulguları ve ulaştığı sonuçları bir bütün olarak dikkate alabilecektir. Bu durum, temel hak ihlallerini gidermede Anayasa Mahkemesinin sahip olduğu ikincil nitelikteki rolün de bir gereğini oluşturmaktadır.

Sonuç olarak, öncelikle Anayasa Mahkemesince yapılan tespitlerin kişilerin masumiyetine veya suçluluğuna ilişkin bir yorum yapıldığı şeklinde değerlendirilmemesi gerekliliği ifade edilmelidir. Bu bağlamda, başvurucuların iddialarının ve olayla ilgili soruşturmanın etkili yürütülüp yürütülmediğinin, ölüm olayının sebep ve koşulları yanigerçekleşme şartları adli makamlarca netleştirilmeden Anayasa Mahkemesince bir bütün olarak değerlendirilmesinin bu aşamada mümkün olmadığı, bu hususların olay hakkında görülmekte olan yargılama sürecinde elde edilen veriler bir bütün olarak incelenmek suretiyle değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır."

AİLENİN AİHM’E BAŞVURMASI BEKLENİYOR

Bu kararın ardından Dink Ailesi avukatlarının AİHM'ye başvurması bekleniyor.