Anaokulu Çocuklarına Peçe Takıp Ellerine Silah Verdiler

Anaokulunda okuyan kız çocukları peçe takıp mukavvadan yapılan silahlarıyla törene katıldı, anaokulu müdürü 'Böyle bir tepki alacağımızı düşünmemiştik' dedi.20-08-2018 16:47

Endenozya'da ülkenin bağımsızlık günü törenlerine anaokulu çocuklarının peçe ve mukavvadan yapılan silahlarla katılması ülkede tepkiye neden oldu. Endonezya meclis başkanı yürüyüşü 'uygunsuz bir gösteri' olarak değerlendirdi.

'BÖYLE BİR TEPKİ ALACAĞIMIZI DÜŞÜNMEMİŞTİK'

Endonezya’nın Probolinggo kentinde, ülkenin bağımsızlık günü için düzenlenen törenlere, bir anaokulunda okuyan kız çocukları peçe takarak ve mukavvadan yapılan silahlarıyla katıldı. Görüntülerin sosyal medyada tepki çekmesinin ardından, anaokulunun müdürü TK Kartika, amaçlarının çocuklara şiddet aşılamak olmadığın dile getirerek özür diledi. TK Kartika, “Amacımız Peygamber’in mücadelesine dikkat çekmek, Allah sevgisi mesajı vermekti. Para harcamamak için eski kostümleri kullandık. Böyle bir tepki alacağımızı düşünmemiştik. Önemli olan törenlere katılmamız ve çocukların mutlu olması” dedi.

‘UYGUNSUZ BİR GÖSTERİ’

BBC'de yer alan habere göre Endonezya Meclis Başkanı Bambang Soesatyo da yürüyüşü “uygunsuz bir gösteri” olarak nitelendirdi. Bambang Soesatyo yürüyüş için “Çocuklara kara çarşaf giydirmek, peçe taktırmak ve ellerine silah maketleri vermek kötü bir izlenim uyandırıyor. Bu tür bir muamele, çocukların zihinlerine zarar verir” diye konuştu.