Amatör lig futbolcuları isyan etti: 'Açlıktan evimizde öleceğimize ekmeğimiz için Riva'da ölürüz'

Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’in yanı sıra 2. ve 3. liglerde müsabakalar oynanırken, salgının etkisini göstermeye başladığından itibaren amatör liglerde karşılaşmalara henüz izin verilmemesi, futbolcular tarafından protesto edildi.24-09-2020 17:09

İleri Haber

Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden futbolcular seslerini duyurmak için bugün Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) Riva’daki tesisleri önünde protesto düzenledi.

Türkiye'yi etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 8 aydır ligleri başlamayan ve geçimlerini sağlayamayan futbolcular, amatör liglere uygulanan kısıtlamanın kaldırılmasını talep etti.

Sporcular ayrıca sosyal medyadan "Haklı davamızın sonuna dek arkasındayız. Bizler bu süreçte her daim birlikteliğimizi koruyacagız ve istediğimiz sonucu alana kadar savaşacağız! Açlıktan evimizde öleceğimize ekmeğimiz için Riva'da ölürüz" paylaşımları yaparak tepkilerini dile getirdi.

'BİZLER FUTBOLUN GARİBAN İNSANLARIYIZ'

Öte yandan eylem sırasında Torosgücü kalecisi Emrullah Öztürk de İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu.

Amatör liglerde karşılaşmaların kısıtlanması nedeniyle para kazanamadıklarını ve geçimlerini sağlayamadıklarını belirten Öztürk, "Bizler futbolun emektarları ve gariban insanlarıyız. Ekmek davamızın peşinde, Türkiye’nin dört bir yanından buraya sesimizi duyurmaya geldik. Biz, bize yapılan haksızlığı dile getirmek için buradayız" dedi.

Öztürk şunları kaydetti:

"Kimseyle kavga etmek için gelmedik. Sadece virüs kitleri yüzünden maçlar oynanmıyor bahanesini bize sunuyorlar. Biz buna inanmıyoruz. Bizim bir davamız var. Biz ülke olarak herkese kucak açıyoruz ama kendi öz evlatlarına, toplasan 30 bin tane futbolcuya sahip çıkamayacak kadar kötü müyüz? 12 yıldır bizi her seferinde kandıran Ali Düşmez (TFF Amatör İşler Sorumlusu) ve ekibine sözümüz şudur; biz artık çakmağı çaktık artık onlar düşünsün. Belki günlerce burada kalacağız ama 8 aydır aç olan 50 bine yakın insan var. Bunları görmezden gelmeyin. Amatör, futbolun mutfağıdır. Siz mutfağı kapatırsanız, yemek pişmez. Bizi duyun. Halı sahalar, kafeteryalar açık, ampute ligi oynanıyor ama amatör lig yok. Neden, çünkü virüs var. Virüs sadece bize mi bulaşıyor?”

Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’in yanı sıra 2. ve 3. liglerde müsabakalar oynanırken, salgının etkisini göstermeye başladığından itibaren amatör liglerde karşılaşmalara henüz izin verilmedi.